| Twister09 a întrebat:

Buna, am avut cu iubita un contact sexual in luna martie si am facut cu prezervativ, menstruatia i-a venit în data de 12 martie. De atunci nu am mai avut niciun contact sexual.
Luna asta menstruatia trebuia sa-i vina in data de 10 aprilie și nu ea venit. A trecut 5 zile si nu ea venit. Credeti ca poate fi însărcinată?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 2 ore | Twister09 a întrebat:
,, Buna am avut cu iubita un contact sexual in luna martie si am facut cu PREZERVATIV, menstruatia i-a venit în data de 12 martie. De atunci nu am mai avut niciun contact sexual.""

PREZERVATIVUL a fost inventat inca din Antichitate si a fost folosit de catre barbati cu scopul de a putea intretine contacte sexuale in fiecare zi a ciclului menstrual indiferent de perioada si cu rolul de a impiedica sperma sa ajunga in vagin pentru a se preveni posibilitatea de a se forna sarcina. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs si este folosit de catre barbati exact cu scopul de a le permite acestora chiar si sa ejaculeze la terminarea sexului si cu toate acestea sa continue sexul, adica sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| vampyremisa a răspuns:

Eu zic ca e totul bine. poate face un test de sarcina sa se asigure, si sa mearga la doctor daca menstruatia nu e regulata.

| DaniGl a răspuns:

Pentru a elimina orice dubiu, spune-i prietenei tale sa faca un test de sarcina. Întârzierea menstruație poate fi cauzata de multe lucruri cum ar fi: stresul, oboseala, antrenamente fizice intense. Faceti bine și protejati-va, folositi prezervativ. Va ferește de anumite riscuri.

| Trafia a răspuns:

Daca a fost contact sexual protejat si nu au fost accidente atunci sansele sa fie insarcinata sunt foarte mici.
Daca s-a intamplat ce a nepravazut in timpul actiunii poate sa ii vina prima luna menstruatia chiar daca e insarcinata.
Oricum din ce imi zici cat timp nu s-a rupt prezervativul sau nu s-au intamplat alte situatii nu ar trebui sa fie insarcinata.
Poate face si un test pentru a sta linistiti. Un test de sarcina e destul de ieftin si afli raspunsul in cateva minute. Asta pentru a sti sigur si a va linisti.