| anonim_4396 a întrebat:

am avut primul contact sexual inainte cu 6-7 zile inainte de menstruatie si a fost neprotejat. tin sa spun ca : 1.nu a ejaculat in mine...2.nu si-a bagat`o cu totul deci. ce posibilitate este sa raman insarcinata?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada este cu risc mic, faptul ca nu a ejaculat in vagin mai scade un pic riscul, faptul ca n-a fost penetrare completa nu are nici o importanta, lichidul seminal iesind prin varful penisului. Pe adunate, riscul de sarcina este destul de mic, sub 5%, dar nu zero.

| psiholoaga a răspuns:

In orice perioada a lunii exista sanse de sarcina; in unele perioade organismul e mai fertil, in unele mai putin, dar sense sunt zilnic. 1: chiar daca nu a ejaculat, inainte de ejacularea propriu-zisa se elimina un lichid preseminal, pe care barbatul poate sa nu il simta intr-un mod deosebit, deoarece e o cantitate minuscula si care contine si el spermatozoizi viabili. 2. Cum adica nu si-a bagat-o toata? E suficient sa bage 1 cm: sperma se elimina prin cap, nu prin baza. Ca a intrat sau nu pana la baza e irelevant. Posibilitatea sa ramai insarcinata e in jur de 3-4%.

| psiholoaga a răspuns:

30-50 secunde nu se cheama partida, se cheama incercare. Chiar daca atat a durat penetrarea, daca el deja eliminase lichidul preseminal, a intrat la tanc. Depinde si ce ati mai facut inainte... Eu zic sa stai calma, oricum acum nu mai ai ce face, data viitoare foloseste prezervativ si poate asa, dureaza si ceva mai mult.

| luminita_1186 a răspuns:

Stai draga linistita nu se intampla nimic daca nu a ejakulat in tine... daca ejakula mai zic ni eu. dar asa cum. dar daca totuji o faci.asa dc nu te dokumentezi oleaca in domeniul...asa oleaca pentru tine sa stii cate cv cateva idei!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca exista un lichid preseminal. dar partida a durat 30-50 sec.max un minut. crezi ca exista ceva sanse? da`mi un raspuns. (fata care a pus intrebarea :p )

| bordeiuta a răspuns:

Din cate stiu eu de la dr meu ginecolog perioada in care poti ramane insarcinata este din ziua a 9-a pana in ziua a 14-a din prima zi de menstruatie. Teoretic, insa sanse sunt sa ramai in orice moment. Daca nu a ejaculat in tine probabil ca nu ai de ce sa-ti faci griji.Succes.