| AdyAdrianaaa885 a întrebat:

Ultima menstruatie am avut-o pe 02 iulie, iar pe 26 si 27 iulie am avut contact sexual neprotejat si tin sa mentionez ca iubitul meu a ejaculat in mine de 2 ori. Ce sanse sunt sa raman insarcinata? Si cand as putea face un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 acte sexuale au fost intretinute in cea de a 25-a si 26-a zi a ciclului menstrual inceput in data de 2 Iulie, se poate aprecia/considera ca formarea sarcinii in acest moment al ciclului este cu totul IMPOSIBILA atat teoretic cat si practic chiarsi daca sperma a fost ejaculata in vagin de fiecare data, fiindca ambele acte sexuale au fost intretinute in perioada de infertilitate absoluta a actualului ciclu menstrual adica in zilele situate inainte de menstruatia care urmeaza sa se produca in curand (probabil ca peste 3-5 zile).
-- Daca ciclurile menstruale anterioare niciodata NU au fost mai lungi de 40 de zile, in acel caz atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este 0 (ZERO).
-- Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza de urina, sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, testarea se face dupa ce au trecut minim 21 de zile de la ultimul act sexual intretinut, care s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin, bineinteles ca numai in cazul in care NU porneste MENSTRIATIA la data prevazuta/calculata. In acest caz testul se poate face dupa data de 17 August. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida sunt minime, pentru ca iubira ta nu era in perioada fertila.