| georgigeogriana2004 a întrebat:

Buna. Am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul alaltaseara si ieri am luat pastila de a doua zi, escapelle mai exact. Am luat-o la 10 ore de la acel contact sexual,si ieri am avut usoare dureri de burta... Ciclul menstrual e neregulat, trebuia sa imi vina pe data de 2 martie,insa a intarziat si luna aceasta nu mi-a venit, iar ovulatia trebuia sa fie pe 18 martie. Mentionez ca nu am mai avut niciun contact sexual neprotejat luna aceasta sau luna trecuta..Am si eu nedumeriri legate de eficienta acelei pastile,deoarece imi e cam teama... Cat de sigura este? Si-a facut efectul? Cat timp trebuie sa astept pana la menstruatia urmatoare sau cat timp mai poate intarzia datorita acelei pastile? Rog seriozitate, multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Luata la 10 ore dupa este foarte sigura, nu esti insarcinata, stai linistita.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul mentrual NEREGULAT nu exista inatrzieri cum nu exista "Trebuia sa-mi vina " fiindca nimic pe lumea asta nu-ti poate calcuatie ciclul sau ovulatia, deci trebuitul ala este tota eroant, fiindca ovulatia si menstruatia la tine vin aleator.

Pastial escapelle este o bomba hormonala care "explodeaza" un ovul fecundat si ca atare are efecte negative grave pe urmatoarele 6-12 luni, producand modificari hormonale in corp, declansand chiar noduli la sani, chisturi ovariene, posibil chiar si tumori. O alta pastila nu mai este recomandata sa o iei in viata asta, fiindca efectele negative se accelereaza si se intampla lucuri nedorite.

In orice caz, Escapelle ca si alte pastile avortive au o eficienta de 94% si scade cu fiecare ora de inatzriere.
Dupa 10 ore probabil ca era undeva la 70-80% eficacitate.
Acum, sa vedem cum ti-o fi norocul si daca pentru tine functioneaza, ca oricum din acest moment ciclul vine cand vrea el, fiindca din moment ce ai luat pastila aic, cilul tau vine total dereglat pe urmatorele 6-12 luni.

Pe viitor, invatati sa flositi intotdeauna PREZERVATIVUL, ca nu va musca, doare, mananca de cuc pe baiat si nici nu raneste pe cineva, neavand efecte negative care sa provoace cancere si chisturi ovariene asupra organismului femeii.

| Eireann a răspuns:

Nu "explodeaza" nimic. Daca pastila este luata inainte de ovulatie efectul este sa opreasca ovulatia ( deci nu este eliberat un ovul si nu are cum sa aiba loc sarcina) sau daca este luata cand un ovul este deja fecundat atunci pastila previne implantarea sarcinii si ovulul fecundat este eliminat odata cu sangele in timpul menstruatiei.
Desigur pentru a modifica functii de baza ale sistemului hormonal o sa il deregleze pentru o perioada de timp. Fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual ca sa fii sigura daca nu vine menstruatia.