| optimusprime1234 a întrebat:

Salutare, TPU! In luna septembrie, eu si prietena mea de 17 ani, am avut mai multe contacte sexuale neprotejate in aceeasi zi, ambii fiind foarte paranoici, am apelat cat de rapid am putut la pastila escappele, luna urmatoare, un incident nefericit a avut loc, prezervativul s-a rupt asa ca am ejaculat in ea, nu am realizat cand s-a rupt, l-am verificat de multe ori si era in regula, la finalul lunii octombrie a avut loc acest incident, unde am apelat din nou la pastila escappele, ciclul ei a fost regulat pana cand a luat cele 2 pastile intr-un timp scurt, de exemplu in prima luna dupa ce a luat pastila i-a venit la timp menstruatia, dar din decembrie la final, i-a venit mai devreme, ciclul trebuia sa ii vina ieri, pe 31, deja este o zi intarziere. Tin sa mentionez ca ovulatia a tinut mai mult timp decat ar fi trebuit, ma gandesc si ca acesta este un factor pentru care intarzie, am avut in luna ianuarie un contact sexual neprotejat, dar nu am ejaculat in ea, stiu ca nu este nevoie de ejaculare pentru a produce o sarcina, dar inainte de act m-am spalat, am urinat, iar dupa act aceasta a urinat si a spalat interiorul vaginului, are simptomele de ciclu, schimbarile de stare, durere la un ovar, am inteles ca lunar durerea e diferita, de ex o luna doare cel drept, apoi stang, nu stiu, nu insist pe acest subiect, are toate simptomele de preciclu, mult mai sensibila, plansul, dureri, dar ciclul lipseste. In seara de 31(ieri) a avut o scurgere vaginala, alba-cremoasa, nu era o scurgere groasa, am citit si scrie ca este ceva normal, luna trecuta ciclul i-a venit pe 1 ianuarie, era estimat ca trebuie sa vina pe 4, iar aceasta luna pe 31 ziua in care ar fi trebuit sa apara, ma gandesc ca escappele fiind o bomba hormonala, i-a afectat si ciclul, iar acum corpul probabil isi revine iar asta este un factor, nu are simptome de sarcina, contactul a avut loc pe 13 sau 14 ianuarie din cate imi aduc aminte, ma gandesc ca probabil ar fi trebuit sa apara anumite simptome de sarcina. A avut o scurgere vaginala fix in ziua care trebuia sa apara, acum nu prea are dureri la ovare, ovulatia a durat cu 2-3 zile mai mult, credeti ca poate fi insarcinata? Sa mai asteptam 3 4 zile si daca nu apare sa facem un test? Sunt constient ca nu a fost in regula sa existe contact sexual neprotejat, dar faptul deja este consumat. Ce ar trebui sa facem?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cum adica "ovulatia a durat cu 2-3 zile mai mult"?

Ovulatia se produce intr-un singur moment si ziua ovulatiei este una singura.Pe langa ziua ovulatiei se considera zile fertile cele 4 zile anterioare ovulatiei si o zi dupa aceasta, deci 6 zile in total, indiferent de circumstante.

In cazul dereglarii ciclurilor, nu se poate calcula perioada fertila, deoarece aceasta se calculeaza in functie de data la care se asteapta urmatoarea menstruatie, ori in cazul dereglarii, nu se cunoaste acea data.

Cel mai probabil, sangerarea pe care a experimentat-o nu a fost menstruatie. Daca a aparut dupa 5-10 zile de la administrarea pastilei, este posibil sa fi fost o sangerare anormala, aceasta fiind un efect advers bine cunoscut.

Deoarece a administrat nu una, ci doua pastile de a doua zi intr-un interval atat de scurt, este foarte posibil sa experimenteze dereglari ale ciclului in acest moment.Nu prea se poate face nimic in acest sens, doar sa asteptati 21 de zile de la contact pentru a face un test de sarcina, daca menstruatia nu a apare intre timp si sa folositi protectie pe viitor, deoarece in aceste conditii nu poate sa stie cand este perioada fertila.

| Eireann a răspuns (pentru Floridori):

Cred ca el confunda ovulatia cu menstruatia.

| optimusprime1234 explică (pentru Floridori):

In acest moment nu are niciun simptom de sarcina, nu stiu la aceasta cu ovulatia, ovulatia a inceput 13 ianuarie, trebuia sa se termine pe 18-19, iar aceasta s-a terminat pe 20, fiindca dupa aceste zile, de fertilitate, chilotul era alb si in ziua de 20, plus dureri la ovare, nu cred ca are de aface cu sarcina, mi-a spus ca acest ciclu se simte foarte diferit, si ca nu se simte ca si ciclu, nu a avut sangerari dupa ce a luat pastila, in ianuarie ciclul i-a venit pe 1 si a durat o saptamana, cu mult sange, practic el trebuia sa apara pe 4, a fost foarte ciudata perioada fertila luna aceasta pentru ea, tind sa cred ca corpul isi revine la normal, hormonii se regleaza si toate acestea produc o intarziere, dar in momentul de fata nu simte dureri de ciclu.

| optimusprime1234 explică (pentru Eireann):

Perioada fertila ( ovulatia)

| Floridori a răspuns (pentru Eireann):

Prima oara cand ti-am citit comentariul, am gandit: "Da, asta trebuie sa fie!", dar apoi am citit explicatia de mai jos si pare ca nu e asa...dar observatia ta e logica si verosimila.

| optimusprime1234 explică (pentru Floridori):

Imi pare rau pentru exprimare, cand am scris ovulatie, m-am referit si la procesul de ovulatie dar si la perioada fertila, toate intr-un cuvant, credeam ca asta este definitia, ziua in care aplicatia spunea ca este predicted sa vina era 31, dar possible day pana pe 10 februarie

| Floridori a răspuns (pentru optimusprime1234):

Perioada fertila si ovulatia nu sunt fix acelasi lucru.
Ovulatia este procesul prin care un ovul se desprinde din foliculul de Graaf inspre a calatori prin trompele uterine si a fi fecundat.Deci aceasta se produce intr-un singur moment, iar ziua ovulatiei este una singura.

Perioada fertila cuprinde si ziua ovulatiei, dar in afara de aceasta, cuprinde 4 zile inainte de ovulatie si o zi dupa ovulatie.
Cele 4 zile anterioare se considera fertile deoarece spermatozoizii ajunsi in tractul genital feminin pot supravietui maxim 5 zile in asteptarea ovulului (deci 4 zile anterioare + ziua ovulatiei = 5 zile), iar ziua de dupa se considera fertila deoarece ovulul poate fi viabil maxim 24h.
Dupa cum observi, variabila nu este una hormonala, ci de sincronizare.Perioada fertila va fi structurata identic (4 zile inainte + ziua ovulatiei + 1 zi dupa) pentru orice femeie de pe planeta noastra, indiferent de lungimea ciclurilor, modificarile hormonale, sau orice altceva.

Intarzierile se produc din cauza dereglarilor deja produse, nu deoarece se regleaza ceva.
Vezi tu, organismul uman este un mecanism complex, iar daca o rotita cade, sau intervine o defectiune, celelalte componente incep sa dea rateuri.Este logic ca daca nivelurile hormonale care dicteaza regularitatea ciclurilor au luat-o razna, sa nu mai poata da randament satisfacator si sa provoace reactii la fel fel haotice.

Daca menstruatia nu apare, sa faca un test dupa 21 de zile de la contact (pe 4 februarie) si va lamuriti.

| Eireann a răspuns (pentru optimusprime1234):

Aplicatia banuiesc ca nu a luat in calcul 2 pastile escapelle luate intr-un interval foarte scurt de timp. O aplicatie calculaza perioada fertila pe baza ciclurilor anterioare, daca sunt regulate si nu intervin modificari hormonale majore.

| Floridori a răspuns (pentru Eireann):

Absolut corect!

| optimusprime1234 explică (pentru Floridori):

Va multumesc mult pentru ajutor, vom astepta si nu vom mai uita prin ce a fost pus organismul!

| Floridori a răspuns (pentru optimusprime1234):

Cu drag!
Omul o mai da si in bara, e important sa invete din greseli.
Daca ati facut latina la scoala, poate ati auzit vorba: "Errare humanum est sed perseverare diabolicum.".

Aveti grija si numai bine!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce experimenteaza fata acum, sunt efectele negative ale bombei hormonale Escapelle.
Ciclul menstrual va veni aleator pe urmatoarele 6-12 luni si evident vor mai apare si multe alte efecte secundare.

Atentie, din acest moment ovulatia si ciclul menstrual nu se stie cand vor veni si nici nu se pot calcula, ca atare este rezomandat sa se foloseasca la sex nuami prezrevativ, fiindca o alta pastila de a doua zi, nu semai poate lua in viata femeii.

In ce priveste ruperea prezervativului, asta se intampla dintr-un singur motiv: a fost PREA MARE pentrul cucul tau!
Prezrevativul mare se rasuceste la sex pe penis, pana se intinde la maxim si pocneste.

Cumpara prezrevative mult mai mici, ca sunt 7 masuri in comert, de la masura 47mm la masura 69mm.
Un prezervativ trebuie sa intre foarte greu pe penisul erect, fara sa faca cute, pliuri ori sa fie larg, trebuind sa stea strans lipit de piele, precum pielita de la salam, pe salam.

Acum: nu mai aveti ce sa faceti, asteptati sa treaca 12 luni (1 an) ca organele ei reproducatoare sa-si revina complet dupa ce a introdus bomba hormonala escapelle, sa se regleze ciclul si ovulatia si tu sa inveti a folosi prezervativele de masura corecta.