| cocacolalightdeprune a întrebat:

am cateva basicute mici pe labiile mari care se pot observa doar daca intind pielea insa nu am problemem cu ele, nu am mancarimi, usturimi, nu simt nici un discomfort insa ma sperie [mentionez ca le am de aproape un an dar de ceva timp mi-am inceput viata sexuala si m`am ingrijorat]. Si as mai avea o problema. pana acum cand ieseam afara stateam cu fundul pe bordura rece, uneori chiar uda si umblam desculta pe gresia rece, etc si cred ca am racit la burta ptc ma durea burta si aveam usturimi la urinare. durerile nu le mai am dar usturimile da. ce as putea face sa imi treaca? sau credeti ca cele 2 au vreo legatura, chiar daca basicutele le am de aproape un an si intretin relatii sexuale doar cu iubitul meu cu care am o relatie stabila iar el nu are probleme de acest gen. Multumesc! :X

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Afecțiuni / stări de boală/ boli sunt! Sfaturi pe Ne Văzute nu se dau, în domeniul medical. Eu pot să cred că bășicuțele sunt condilomatoză acuminată=vegetații veneriene sau eventual șancru luetic ( de la sifilis), iar cealalaltă o simpatică asociere ( candidoză + tricomonas vaginalis ( tricomonas, tricomoniază)+ gonoree) și după ce citești despre astea, începi să te bucuri până luni când mergi la medic. Dacă bubițele alea sunt vegetații, care pot fi și în interior și pe care nu le vezi tu, ai o problemă medicală foarte serioasă, la modul real. Nu strică să cunoști și despre boli cu transmitere sexuală, dacă tot faci sex.

| poliku a răspuns:

Du-te la un doctor e mai bun decat sfaturile noastre.

| pisoias a răspuns:

E mai bine sa mergi la medic.Nu cred ca e ceva foarte grav dar e mai bine sa-ti spuna medicul.Si apoi chiar daca acum nu-i mai tarziu(in timp) poate deveni ceva serios.Deci mergi la un ginecolog ca nu strica.

| XXXL a răspuns:

mergi la un control medical

| ada_5931 a răspuns:

Mergi la un control ginecologic nu astepta sa fie prea tarziu baieti nu intotdeauna au simptome