| anonim_4396 a întrebat:

Ce-mi recomandati sa iau pentru usturimi la urinare? Vreau niste pastile sau ceaiuri bune pentru sezut, daca exista. Au inceput mai intai durerile de ovare, am racit putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheBlisterExists a răspuns:

Ceai de sunatoare, ibuprofen si canesten gyn.
Cel mai bine trece cu ceaiuri, mai ales cel de sunatoare, daca iti invelesti mijlocul sa fie la caldura si sa eviti sa stai in curent sau sa sezi pe chestii reci.happy

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut probabil, o cistita. Ar fi bine sa faci o urocultura ca sa vezi ce germene ai in urina. Pana atunci, poti lua Urisan, Urinal akut, sunt genul de produse cu extract de merisor.

| doctoressa a răspuns:

Daca ai usturimi la urinare cel mai probabil ai o infectie urinara. Ar fi bine sa dai un sumar de urina, o urocultura si apoi sa incepi un tratament antibiotic si antiinflamator. Mergi la medicul tau de familie. http://www.i-medic.ro/boli/infectiile-tractului-urinar

| psycho771 a răspuns:

Probabil ai facut o infectie urinara. cel mai bine se trateaza cu antibiotic, iar pentru asta ai nevoie de reteta de la medicul de familie. totusi, decat sa ceri aici sfaturi, mai du-te la farmacie si intreaba acolo, daca nu vrei/poti sa mergi la medic happy

| anacolda a răspuns:

Pai, daca e vreo pietricica de la rinichi, atunci e buna coada calului, daca e doar cistita, e buna cretisoara si merisorul(fructe bune si dulci). Oricum, poti sa le iei pe toate si daca nu cedeaza, atunci te duci la urolog.

| Gya_Ammy_1994 a răspuns:

Foarte probabil ai o infectie urinara, nimic grav dar se poate agrava daca nu o tratezi, nu lua medicamente "dupa ureche" nu fiecare are acelasi organism, asa ca ar trebui sa te duci la medic teoretic... Dar banuiesc ca si tu puteai sa te gandesti la asta asa ca totusi poti sa iei acest medicament http://www.eva.ro/......-5074.html sau ceva asemanator, si sigur in 3 zile nu mai ai nimic!