| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am doua intrebari, chiar daca scriu de pe contul iubitului, tin sa mentionez ca sunt fata, am 17 ani, deci nu sunt chiar la inceput.
1. Cum se calculeaza perioada fertila? Daca de ex luna asta mi-a venit in 14, iar luna trecuta in 15, cand voi fi in perioada fertila? Mai vreau sa intreb ceva, se poate ramane insarcinata doar in perioada fertila?
2. Vreau sa fac sex neprotejat cu iubitul meu, avem 2 ani impreuna si nu am incercat pana acum, si vreau sa va intreb ca daca el nu ejaculeaza deloc in mine, ci doar lichidul acela care nu tine de el, pot ramane insarcinata? Va rog sa imi raspundeti cat de serios posibil, multumesc!

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

1. https://doc.ro/sanatate/cum-iti-poti-calcula-singura-perioada-fertila

2. Metoda calendarului nu e 100% eficienta si merge doar daca ai ciclul ceas. Daca nu e regulat nu iti poti calcula foarte bine perioada fertila deci va exista un risc de sarcina. DAca nu ejaculeaza in tine riscul e mai mic dar inca exista.

3. Exista alte metode gen anticonceptionalele, steriletul sau chiar depo provera care va pot ajuta sa faceti sex neprotejat.

4. Ar trebui sa discuti treaba asta cu medicul tau ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns:

1. Cum se calculeaza perioada fertila? Daca de ex luna asta mi-a venit in 14, iar luna trecuta in 15, cand voi fi in perioada fertila?
Perioada fertila a ciclului menstrual se poate calcula/determina numai in cazul in care ciclul menstrual este detipul REGULAT si are mereu aceeasi lungime ca numar de zile intre 2 menstruatii.
Fiindca ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 30 de zile, (15.09 - 14.10 = 30) si daca ciclul tau menstrual este REGULAT in acel caz cel mai probabil si actualul ciclu va avea si in acest caz aceeasi lungime de 30 de zile si ultima zi a ciclului ar urma sa fie data de 12 Noiembrie si urmatoarea menstruatie ar urma sa inceapa in data de 13 Noiembrie.
Fiindca intotdeauna procesul OVULATIEI se produce cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului (inclusiv) reiese ca OVULATIA va avea loc in data de 30 Octombrie (12.11 - 14 zile = 30.10).
Prioada FERTILA se va suprapune peste intervalul zilelor de : 26, 27, 28, 29 + 30 + 31 Octombrie.
2.) Mai vreau sa intreb ceva, se poate ramane insarcinata doar in perioada fertila?
Raspunsul cert/sigur si absolut corect este DA.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie explicatiile si informatiile oferite/transmise prin raspunsul urmator :
https://www.tpu.ro/......u-cand-am/
3.)... vreau sa va intreb ca daca el nu ejaculeaza deloc in mine, ci doar lichidul acela care nu tine de el, pot ramane insarcinata?
Raspunsul CORECT este un cat se poate de categoric NU, fiindca lichidul preejaculator in momentul producerii sale de catre cele 2 glande bulbourertrale NU contine spermatozoizi. Poate sa contina NUMAI in cazul in care barbatul a ejaculat cu 1-2 ore mai inainte si pe urma NU a urinat deloc pana in momentul in care incepe sa intretina actul sexual.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cea mai sigura șansă să nu ramai gravidă este sa te protejezi.

| Teo29 a răspuns:

Nu o faceti neprotejat!

Te expui la risc de sarcina, cu tot calculul vostru matematic. Metoda calendarului e riscanta

| Catalin77945 a răspuns:

Nu te baza neaparat pe faptul ca perioada fertila, intr-adevar exista o sansa super mica sa faci un copil, 1-2% parca, dar nu e imposibil.Pai si la lichid daca lichidul nu tine de el din ce spui tu nu ai cum sa ramai automat, si poate am inteles gresit si te referi la lichidul pre ejaculator, nu nu ramai de la el.