| Anonima11232 a întrebat:

Poți ramane însărcinată in perioada fertila? Daca o face neprotejat si el o scoate la timp? (intreb pentru cineva)

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, poti ramane. Scoaterea la timp se numeste coitus intreruptus. Dar posibil sa il ia valul si sa uite sa o mai scoata. Asa ca nu te baza pe asta. „Intrebi pentru cineva". Sanchi!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata imediat, in special cand sunt mai multe partide sexuale CONSECUTIVE, cand sperma ramane la interior, pe tracul urinar si se scurge involuntar in vagin, imediat cum este reintrodus.

| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie contraceptiva care se practica si realizeaza prin coit intrerupt, poate fi folosit insa doar in anumite conditii bine stabilite. Este indicat sa se recurga la folosirea acestei metode numai in cazul in care ciclul menstrual este regulat si doar in cazul in care barbatul este suficient de experimentat, in sensul de a fi capabil si in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, fiindca numai in aceste conditii metoda poate ''functiona'' destul de acceptabil. In mod sigur tinerii din aceste zile, habar n-au ca in Romania timp de 23 de ani a fost singura metoda de protectie contraceptiva folosita de intreaga populatie a tarii, fiindca era interzis prin lege sa fiei folosit atat prezervativul cat si orice alta metoda de protectie. Toti cei care au avut nesansa de a fi parati ca au facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC sau ca au folosit asa ceva erau ''judecati''(formal) si condamnati la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Astfel ca romanii au practicat si intretinut doar sex teoretic neprotejat in toti cei 23 de ani fiindca acesta era unica optiune de a continuat sa faca sex dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996. Si cu toate acestea si in acele conditii s-au nascut cam tot la fel de multi copii ca si mai inainte sau acum.
De asemenea se pare ca majoritatea habar nu au ca statistic doar 8-10% din populatia rurala foloseste prezervativul sau pastilele AC, iar in cazul populatiei urbane numarul celor care folosesc o anumita metoda contraceptiva, chiar daca este mult mai mare, totusi nu depaseste procentual mai mult de 60-65%. Insa datorita faptului ca metoda coitului intrerupt combinat cu cea a calendarului menstrual are un destul de mare grad de risc de a apare o sarcina nedorita, folosirea acestei metode si la ora actuala cand exista atat de multe metode de protectie foarte performante si la un pret foarte acceptabil este contraindicata de a mai fi folosita. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ejaculeaza in vagin, nu poate ramane gravida.

| Goete a răspuns:

Lichidul preejaculator - care de fapt e lichidul lubricant Nu contine sperma decat in cazul in care a avut loc o ejaculare anterioara, fara urinare posterioara - urinare care curata canalul de sperma.

| Goete a răspuns:

In teorie nu potibramane insarcinara... problema poate aparea cu "scoaterea la timp". Eu nu m-as baza pe asta.

| Anemonaani1920 a răspuns:

Șansele sunt mai mari în perioada fertilă. Există lichidul pre-ejaculator care poate conține spermatozoizi, deci există riscul de a rămâne însărcinată. :*

| Goete a răspuns (pentru Anemonaani1920):

Lichidul preejaculator - care de fapt e lichidul lubricant Nu continw sperma decat in cazul in care a avut loc o ejaculare anterioara, fara urinare posterioara - urinare care curata canalul de sperma.