| melania35 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu in 3 februarie, si am facut neprotejat la inceput apoi protejat. Vreau sa precizez ca am descarcata o aplicatie si in 6- 7 trebuie sa imi vina menstruatia. Oare as avea sanse sa raman gravida? sad

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe cand sex ca in filmul Demolatorul? Cu Sylvester Stallone si Sandra Bullock.
Aplicatia nu te scapa de o sarcina nedorita.

| RAY a răspuns:

Daca isi va veni nu esti gravida simplu

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia urmeaza sa inceapa in data de 6-7 februarie adica peste 3-4 zile, teoretic formarea unei sarcini este imposibila.Conditia principala este ca ciclul tau menstrual sa fie regulat si in acest caz perioada fertila s-a situat in perioada cuprinsa intre 17-24(25) ianuarie si ovulatia cam in data de 23-24 ianuarie cel mai tarziu. Este stabilit stiintific ca ovulul este viabil si poate fi fecundat intr-un interval de maxim pana in 24 ore din momentul eliberarii din ovar. Fiindca ovulul dupa trecerea celor 24 de ore nu mai poate fi fecundat, intra intr-un proces de degenerare si de dezintegrare care are loc/se produce in urmatoarele 2-3 zile, urmand ca resturile ovulului sa fie resorbite de organism. In consecinta in data de 3 februarie in organismul tau nu mai era prezenta/nu exista nici urma de ovul. Se poate concluziona ca teoretic probabilitatea formarii unei sarcina poate fi considerata ca fiind IMPOSIBILA chiar si in situatia in care ar fi ejaculat sperma in vagin. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ciclul ar trebui sa-ti vina pe 6-7 februarie, si voi ati facut sex pe 3 februarie, inseamna ca in acea zi nu erai in perioada fertila si deci nu sunt sanse sa fii gravida.

| raluk27 a răspuns:

Nu, nu erai in perioada fertila.
Nu-ti arata aplicatia?

| BibiMilano a răspuns:

NU

| BibiMilano a răspuns:

Asteapta sa vezi daca ti vine! Poti ramane insarcinata in orice perioada! In perioada nefertila sunt sanse mici sa ramai dar totusi sunt

| melania35 explică:

Imi arata aplicatia, da oare se tine cont de asta? Daca cumva a ajuns ceva? Nu poate sa se dezvolte nimic in perioada nefertila, nu?

| raluk27 a răspuns (pentru melania35):

Aplicatia te ajuta sa identifici cu aproximatie perioada fertila.
N-ai o bulina, un semn, ceva, un simbol al ovulatiei? Si eu am aplicatie pe telefon si-mi spune care zi e fertila, care nu, ce sanse de sarcina sunt etc

De regula ovulatia are loc cam dupa 12-14 zile de la inceputul menstruatiei. In cazul tau perioada fertila a fost undeva intre 22-24 ianuarie.
Daca ai facut sex cu 3 zile inainte sa-ti vina, in principiu nu ai de ce sa-ti faci griji, mai alea daca ejacularea nu a vut loc in vagin. Dar data viitoare, pentru mai multa siguranta folositi prezervativul de la inceput.

| melania35 explică:

Multumesc tuturor, m.am mai linistit

| melania35 explică:

Nu se va repeta, nu mai vreau sperieturi de astea, o sa am grija de toate