| corinne166 a întrebat:

Am si eu o nelamurire... daca am avut primul contact sexual pe 20 februarie, neprotejat si nefinalizat, exista sanse sa raman gravida? Precizez ca totul s-a intamplat in maxim 5 minute.

Si in legatura cu menstruatia, ultima data a fost pe 31 ianuarie. In ce zi ma pot astepta sa imi vina? Un raspuns urgent, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

TU esti cea care ar trebui sa stii pe baza observatiilor de pana acum, care a fost lungimea ciclului tau menstrual ca numar de zile in cazul ultimelor 6-7 cicluri. Fiindca de obicei lungimea ciclului menstrual de tipul catusi de cat regulat este de 27-30 de zile, inseamna ca urmatoarea menstruatie ar putea sa inceapa/porneasca in intervalul cuprins intre 26-27 Februarie si 1-2 Martie.
Daca rationamentul si presupunerea prezentata este corecta, in acel caz zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual s-au situat in intervalul zilelor cuprinse intre 11 si 17 Februarie, adica singurele zile in care ar fi existat posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin in acele zile. Astfel ca avand in vedere faptul ca actul sexual amintit de tine a fost intretinut in data de 20 Februarie, care teoretic s-ar situa la 4-5 zile DUPA ziua de OVULATIE si de asemenea ca dupa stirea ta, sperma NU a ajuns in vagin, In aceste conditii se poate considera si afirma ca in proportie de peste 97-98% formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Nu are absolut nicio relevanta faptul ca actul sexual a fost scurt de doar 5 minute fiinda sperma poate sa se scurga din penis in vagin chiar si in momentul producerii primei intromisiuni a actului sexual care urmeaza sa fie intretinut. In cazul tau raspunsul final in privinta posibilitatii de a se forma sarcina este NU in proportie de peste 97-98%.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, daca a fost 1 singura partida sexuala, fara ejaculare, nu ai avea sanse sa ramai gravida.
In orice caz, a meritat tot efortul pentru 5 minute in care tu nu ai apucat sa simti mai nimic?

In legatura cu menstruatia, aia trebuie sa stii doar tu cand iti vine, ca noi nu putem ghicii in stele.
Tine-ti un calendar lunar, trecand ziua cand iti vien ciclul si cate zile tine si asa vei afla la ce perioada se succede si daca este de tip regulat sau neregulat.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că sunt șanse de o posibilă sarcină.

| DanyDav a răspuns:

Daca nu a fost finalizt, adica daca nu a ejaculat deloc, nu cred ca ar trebui sa iti faci griji, data viitoare fiti mai atenti daca inca nu va doriti un copil, ca parca va aud ca vreti sa faceti avort si sa - l aveti pe constiinta.