| valistefan16 a întrebat:

Am facut o greseala foarte mare. Acum o seara am facut pentru prima data sex cu prietena mea(fiind virgina) si a fost neprotejat. Am penetrat o 3minute dar nu mi am dat drumul deloc. Am citit ca exista posibilitatea ca sa ramana insarcinata din cauza lichidului pre-ejaculator? Credeti ca "pastila de a doua zi* e de ajuns incat sa stam mai linistiti?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ea era in perioada fertila da, poate ramane insarcinata doar cu picatura pre-ejaculatoare, fara sa fie nevoie de ejaculare.
Pastila de a doua zi trebuie luata in primele ore, ca sa aiba efect maxim.
Totusi, nu pot s acred, te costa chiar atat de mult un prezervativ de nu ti l-ai putut permite?
La 3 minute de sex, nici macar nu pot s-a cred ca ea a simtit ceva, deci placerea ioc, dar posibil o sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copii de ce va apucati sa faceti un lucru despre care habar nu aveti in ce mod trebuie facut pentru a nu ajunge sa se produca urmari neplacute. Daca nu ai ejaculat cu cateva ore mai inainte de a intretine acel sex de dezvirginare, atunci nu putea sa existe/sa ramana sperma in uretra care prin procesul de amestecare sa contamineze lichidulul preejeculator si in acest mod sa ajunga spermatozoizi in acel lichid. De altfel ceea ce ar trebui sa te intereseze si/sau sa te ingrijoreze cu adevarat in primul rand si in cea mai mare masura este cea privind momentul in care a avut loc sexul si anume; daca sexul a fost intretinut IN TIMPUL sau IN AFARA perioadei fertile. O femeie poate sa ramana insarcinata NUMAI in cazul in care SPERMA ajunge in vaginul ei si acest lucru se petrece NUMAI in timpul PERIOADEI FERTILE. In restul zilelor, adica in cele din afara perioadei fertile chiar daca ajunge sperma in vagin posibilitatea de a se forma o sarcina este aproape 100% exclusa. Deci ceea ce ne-ai intrebat pe noi si vrei sa stii sigur daca exista posibilitatea de a se forma o sarcina, o poti afla DOAR de la ea, prietena ta fiind cea care iti poate da raspunsul sigur, exact si mai ales corect daca este sau nu in PERIOADA FERTILA a ciclului ei menstrual. Folosirea pastilei de a 2-a zi se face doar in cazul in care medicul ginecolog ajunge la concluzia ca formarea unei sarcini este inevitabila. In orice alta situatie folosirea pastilei de a 2-a zi este IRESPONSABILA deoarece uneori poate pereclita foarte grav sanatatea femeii. Multa sanatate!