| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am facut sex neprotejat cu prietenul meu dar el nu s-a terminat in mine, si a scos-o cu vreo 2 3 minute inainte sa o faca.
Am mai facut-o asa si nu s-a intamplat nimic dar acum sunt putin mai speriata pentru ca penetrarea a durat putin mai mult ca in alte dati.
Eu am ciclul regulat si trebuie sa imi vina in 29 iar noi am facut-o in 24.
As putea sa raman gravida? Daca imi vine menstruatia acum normal as putea sa stau linistita?
Va rog,

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

''Eu am ciclul regulat si trebuie sa imi vina in 29 iar noi am facut o in 24. '' In acest caz trebuie sa stii ca sexul a afost intretinut in cele 10-11 zile ale PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA cele in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Bineinteles ca menstruatia va porni la data normala, calculata, preconizata. Se cunoaste/stie foarte sigur si precis, ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu doar 5 zile inainte de menstruatie, nu mai esti in perioada fertila, deci, nu poti ramane insarcinata.
cat priveste minutele de sex, nu au nici o relevanta!
Poti sa ramai insarcinata si daca isi introduce penisul 1 singura data pentru 10 secunde, daca tu esti in perioada fertila si el a avut o ejaculare in prealabil, de la o masturbare anterioara, sau o alta partida sexuala, ramanad sperma pe teava, care se scurge involuntar in vaginul tau (doar 1-2 picaturi), dar contine sperma si bieninteles ca te lasa insarcinata imediat.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti ramane gravida.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Perioada fertila ese cuprinsa intre ziua a 19-a si a 12-a inainte de prima zi a viitoarei menstruatii.

| HazelEyes77 a răspuns:

Deocamdata nu ai de ce sa ti faci probleme fiindca nu ti a intarziat menstruatia. Si da daca apare nu esti gravida. Daca nu a finalizat in interior nu sunt sanse sa fii ramas insarcinata.