| Cristinafgmcriss a întrebat:

in ultimele zile sunt foarte stresata.
Am facut sex neprotejat cu iubitul meu si acum mi-e frica sa nu fi ramas însărcinata, vreau sa mentionez ca am 17 ani si daca ajuta cu ceva am facut-o cu 5 zile inainte de ciclul menstrual.
Am un ciclu neregulat si teoretic ar trebui sa imi vina maine...va rog spuneti-mi ce sanse sunt sa raman gravida.
Si daca doamne fereste se intampla sa fiu as putea face avort fara acordul parintilor? Am vorbit si cu prietenul meu dar el zice sa stau linistită ca nu are cum sa ramana ca a scos-o la timp si dupa a facut si dus...Sunt foarte îngrijorata in aceasta privinta...

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclurile tale menstruale nu sunt foarte tare dereglat incat abaterile pornirii menstruatiei fata de data reiesita din calcul sa NU depaseasca niciodata o diferenta mai mare de +/- 7 sau 8 zile, in acel caz actul sexual a fost intretinut in perioada zilelor sigur nefertile. In consecinta posibilitatea de a se forma sarcina poate sa exista doar in cazul in care in mod frecvent ciclurile menstruale anterioare au avut lungimea mai mare de 35 de zile. In plus din cele afirmate reiese ca sperma nu a ajuns in vagin, astfel ca in aceste conditii formarea sarcinii devine in proportie de peste 95-97% imposibil sa se poata produce.
Daca totusi cumva dintr-o nesansa cu totul iesita din comun s-ar fi format o sarcina, evolutia acesteia poate fi intrerupta prin avort fara instiintarea parintilor fiindca ai varsta cu mult peste cei minim 16 ani prevazuti in Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, in care este precizat expres in Capitolul III intitulat :
,, Acordul pacientului informat''
Unde sunt specificate urmatoarele prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa-i fie intrerupta sarcina dupa cum urmeaza;
Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa cu toate acestea minorii isi pot exprima consimtamantul lor, in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de peste 16 ani, existenta in aceasta privinta.
In cazul tau probabilitatea de a ajunge intr-o asemenea situatie este extrem de mica spre imposibila. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Cam care e relevanta ca s-a spalat după? Dacă ar fi lasat ceva in tine, puteai sa te speli si tu, si el, până nu mai puteati ca nu influenţa cu nimic conceptia.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Trist.

| maistoc1 a răspuns:

Avort poti sa il faci fara acordul parintilor de la varsta de 16 ani.

| Cristiiiiiiiina a răspuns:

Depinde, daca erai la ovulatie sau nu. Niciodata nu poti spune cu exactitate, tot ce poti face este sa astepti.

Cu avortul nu prea cred ca poti fara acordul parintilor, dar nu te alarma si asteapta. Poate te impacientezi degeaba si nu ai de ce sa te ingrijorezi