| Alexandra1120 a întrebat:

Am facut sex neprotejat in ziua a 16-a ciclului menstrual, cu ejaculare in exterior. As putea ramane insarcinata? Acum sunt in ziua 23. Peste 3 zile trebuie sa-mi vina ciclul, momentan nu am nici un simptom

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual are mereu/constant lungimea de 26 de zile (23 +3 =26), atunci ovulatia se produce in a 12-a zi a ciclului menstrual. Fiindca dupa momentul de eliberare a OVULULUI din FOLICULUL OVARIAN, acesta este VIABIL, adica apt de a fi fecundat de catre un spermatozoid doar o perioada de maxim 24 de ore, dupa care transformarea sa intr-o sarcina devine imposibila. Pe baza celor precizate, reiese ca in urma sexului intretinut dupa trecerea a 4 zile de ovulatie, si mai ales avand in vedere faptul ca sperma nu a ajuns in vagin, intr-o astfel de situatie si in astfel de conditii se poate considera ca fiind IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca ejacularea a fost în exterior este imposibil sa ramai gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa fii ramas. Oricum mai e putin pana la menstruatie deci nu ti a intarziat de fapt. Daca nu apare atunci trebuie sa ti faci griji.

| Samariteanul a răspuns:

Slabe sanse sa ramai, dar totusi ai putea sa treci pe la medic pentru un sfat.

| alecse18 a răspuns:

Bai lume, a zis ca a facut inainte de ciclu?! dupa ciclu era altcevaa