| EllaChanLove a întrebat:

Bună, TPU! Am făcut sex neprotejat cu prietenul meu ieri și a ejaculat în mine. Peste 13 zile trebuie să îmi vină ciclul menstrual. Pot rămâne însărcinată?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu siguranta da.

| ania a răspuns:

Dacă ai ciclu normal de 28 de zile ești chiar în perioada fertilă. Dacă iei pastilă de după și copilul a fost conceput deja, îl vei omori și în viața de dincolo vei regreta o eternitate întragă că ai luat viața unui om.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ania):

Indiferent care ar putea fi lungimea ciclului menstrual, de 21 de zile, de 28 de zile, de 35 de zile, sau ori care alta posibila lungime, OVULATIA se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii (ori exprimarea mai corecta; inainte de inceperea urmatorului ciclu menstrual). Daca OVULUL a fost deja fecundat si astfel s-a transformat in sarcina, hormonii din pastila de a 2-a zi NU vor avea absolut nici un efect asupra sarcinii deja formate, si din acest motiv evolutia sarcinii va continua FARA PROBLEME. Fiindca esti o femeie in varsta ar trebui sa ai aceste minime cunostinte, in caz contrar ar fi indicat sa nu mai debitezi raspunsuri al caror continut este gresit/eronat. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii ca hormonii din pastila de a 2-a zi au rolul de a INHIBA functionarea foliculului ovarian si prin aceasta actiune sa IMPIEDICE producerea ovulului. HORMONII NU AU ROLUL SA OMOARE SARCINA daca aceasta a apucat sa se formeze. Citeste, informeaza-te corect, invata, inainte de a "propovadui" ineptii. Sanatate

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata, fiind in plina perioada fertila!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau este regulat si data urmatoarei menstruatii este determina/calcula cu multa precizie, atunci ziua de ieri fiind situata cu 14 zile inainte de data de incepere a menstruatiei conform calculelor a reprezentat ziua de OVULATIE adica teoretic ziua de MAXIMA FERTILITATE. In cazul in care asa cum am precizat daca de astazi mai sunt 13 zile pana la momentul la care ar urma sa porneasca menstruatia, atunci POSIBILITATEA de a se forma o sarcina in urma sexului de ieri este MAXIMA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cred a perioada in care ati facut sex era tocmai perioada fertila. Dec, poti sa ramai gravida.

| vocea a răspuns:

Da normal ca poti ramane.

| AdelaElena88 a răspuns:

Http://www.desprecopii.com/info-id-11749-nm-CALCULATOR-OVULATIE.htm Calculează ți perioada fertila aici; Orice e posibil dacă nu te ai protejat. NU înțeleg de ce e asa greu sa folosiți metode contraceptive, aveți atâtea opțiuni și dacă știți sa le folosiți nu stați deloc cu stres. Ai grija pe viitor de corpul tău, pana la urma dacă ramai gravida o sa îl doare fix la banana pe tipul ala.O sa fuga cat ai clipi din ochi, și ca majoritatea masculilor care nu formează o familie cu tine, o sa te lase cu ochii în soare și cu burta la gura.

| Maria221 a răspuns:

Da,asteapta mentruatia daca nu-ti vine mentruatia fa un test de sarcina sa fii precisa in rezultat