| Mirunatinay a întrebat:

Buna, am fost la ginecolog acum o luna pentru un control, mi-a verificat pozitia uterului, l-a simtit doamna doctor si nu a zis nimic ca as fi insarcinata, se poate simti la un simplu control o sarcina care ar fi fost teoretic in luna a 4a? Eu nu i-am mentionat nimic despre o posibila sarcina deoarece nu am avut nici simptome, nici alte modificari ale corpului, insa acum cand imi apas stomacul in zona in care se afla uterul simt ceva ca un fel de vena, iar pe interior se simte ca o galma in momentul in care apas, este normal? Tin sa mentionez ca nu am mai avut niciun contact sexual in ultimele 5 luni, deci nu se poate sa fie o sarcina aparuta dupa control.
Multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost la ginecolog, de ce nu ai interbat-o toate astea?
Ce sens are sa te palpezi tu pe burta, si sa-ti faci diverse idei?
Probabil ca de erai insarcinata, iti spunea.

| Mirunatinay explică (pentru Violleta2022):

Pai atunci nu aveam nici cel mai mic gand sau idee ca as fi insarcinata avand in vedere ca nu am avut niciun simptom si totul era normal, abia acum m-am gandit la asta laughing

| Mirunatinay explică (pentru Violleta2022):

A am intrebat-o pe doamna doctor daca e nevoie de vreo ecografie sau daca totul E ok si a spus ca nu este nevoie, totul pare in regula, deci banuiesc ca ar fi mentionat daca eram insarcinata, probabil doar imi fac scrnarii inutile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirunatinay):

Eu sunt socata cum puteti voi sa va duceti la medic, sa va consulte si sa nu puneti cea mai importanta intrebare: "sunta gravida?"
De ce dumnezeu te-ai mai dus atunci?

Spui ca ai avut sex acum 5 luni si control ginecologic acum 1 luna. De unde atunci intrebarea asta, fara pic de logica, ca ai fii insarcinata, daca ai facut sex anul trecut, nicicum anul asta?
Dar la analizele hormonale si cele citologie, ce ti-a iesit?
Ce ti-a spus ca ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina care a ajuns in cea de a 4-a luna poate fi considerata ca fiind inca mica, insa NU atat de mica incat medicul ginecolog la o simpla palpare a uterului sa NU isi dea seama de existenta ei. Bebelusul in varsta de circa 4 luni adica in 15-a sau a 16-a saptamana de sarcina, are marimea unui fruct de avocado avand cam 16 cm lungime si greutatea in jur de 120 de grame. In concluzie este cu totul imposibil ca medicul sa NU fi simtit sau observat existenta unei sarcini atat de avansate. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai fi fost însărcinată medicul ginecolog și-ar fi dat seama.