| anonim_4396 a întrebat:

CURIOZITATE!
Am fost la ginecolog la un control si de asemenea vroiam sa stiu sigur daca sunt sau nu insarcinata sau daca am alte probleme.
Doamna doctor m-a verificat mi-a spus ca am o rana usoara in vagin insa nu a specificat nimic de sarcina. Am adus eu vorba insa nici de data asta n-a spus nimic. Se vede daca sunt insarcinata la un asemenea control? Sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sarcina numai la ecograf se vede [sau test de sarcina]

| aisha01eu a răspuns:

Cred ca nu (daca e sarcina mica, normal). Trebuie sa-ti faci un test de sarcina.

| justgabriela a răspuns (pentru aisha01eu):

Am facut teste, chiar 2, la diferenta de o saptamana, negative, dar as fi vrut sa aud asta din gura unui medic. merci oricum:*

| Azµre a răspuns (pentru justgabriela):

Nu ești însărcinată.
Dacă întârzâie menstruația 10 zile mai faci un test atunci.

| justgabriela a răspuns (pentru Azµre):

Mi-a venit menstruatia deja, dupa ce am intretinut relatii. Dar acum ma doare burta si nu stiu de la ce

| Azµre a răspuns (pentru justgabriela):

Fă o ecografie, poate fi altceva, un chis ovarian, poate chiar de la acea rană din vagin poate provoca durere.

| justgabriela a răspuns (pentru Azµre):

Ok, merci am sa fac

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce anume ţi-a făcut la controlul ginecologic ( ce investigaţii/analize )...

Ţi-a făcut ecografie vaginală/ovariană ( sau nu ), sau doar controlul fizic sumar/vizual?
Ori analize de sânge, test de secreţie vaginală, etc?

Oricum, nici la analizele de sânge NU se vede sarcina DECÂT din a 3-a săptămână de sarcină...
Iar la ecograf se vede mai târziu.

Cea mai bună soluţie o reprezintă 2 teste de sarcină "corecte", cum spuneam în primul răspuns ( pe care ţi l-am dat în 29 Ianuarie 2013 ).

Toate cele bune.

| lindsay a răspuns:

De fapt, daca vrei sa vezi daca esti sa nu insarcinata si nu ai incredere in testele de sarcina si e prea devreme pentru ca sarcina sa se vada la ecograf(se poate observa doar la cateva luni, nu zile.) poti face un test de sange la orice laborator medical. Te duci si ii spui medicului/asistentei de servici ce doresti sa afli prin testul respectiv. Din pricina hormonilor si parametrilor ce apar inca din prima zi de sarcina un test sangvin iti poate spune sigur daca esti sau nu.

| loryiii a răspuns:

Hmm din cate stiu nu cred. Dar nu sunt specialist. Depinde de cat de avansat a fost controlul sa zic asa. Dupa cum stim toti, o sarcina se dezvolta in uter nu in vagin. Dar daca tu ai intrebat-o si nu ti-a spus decat de aceea rana probabil ca altceva de spus nu era, daca intelegi la ce ma refer.