| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit aceeste informatii pe net:

1. La baieti penetrarea cu penisul a unui orificiu (vaginal, anal sau uneori chiar bucal), sau masturbarea de catre partenera poate rupe ata (fraul preputului).

2.Contact sexual inseamna prin urmare, contactul sexual vaginal, oral, anal, heteromasturbarea (masturbarea de catre partener), pettingul. Toate acestea se incadreaza la experienta sexuala ce implica si o alta persoana.

Acum intrebarile mele: Oare o fi adevarat? Adica la baietii prin petting sau heteromasturbare se dezvirgineaza?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Numai la o parte din barbati se intampla asta. 60% traiesc cu frenul integru toata viata. Deci frenul nu are nici o legatura cu virginitatea si ruperea lui nu are nici o legatura cu dezvirginarea.
2. Virgina este o persoana care nu a avut niciodata nici un contact sexual, deci toate cele scrise de tine sunt contacte sexuale si dezvirgineaza.

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca pleci de la definitia virginitatii (care nu a avut niciodată relații sexuale; cast, neprihănit, feciorelnic),da!
Orice persoana virgina care are experiente sexuale,inceteaza sa mai fie virgina(casta,neprihanita), e logic.
Pe de alta parte, ruperea frenului(fraul preputului) la baieti nu este echivalentul ruperii himenului la fete!
Exista barbati care au copii si varste inaintate, fara ca frenul lor sa fie rupt!
Explicatia consta in grosimea acestei membrane, care difera la fiecare organism.Si este normal ca un fren astenic sa cedeze la un contact sexual mai dur sau brutal,chiar si la o masturbare exagerata,in timp ce o membrana cu o grosime mai consistenta,nu va fi afectata de asa ceva.
Asadar,dezvirginarea la baieti,incepe cu prima lor manevra de natura sexuala,inceteaza in mod logic sa fie casti,neprihaniti si puri!happy
Ba, si la fete e la fel, e plina lumea de "virgine" care practica orice fel de sex, mai putin cel vaginal, incercand sa se minta singure ca sunt virgine...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dezvirginarea la baieti se produce la primul act sexual prin penetrare. Masturbarea si petting-ul nu dezvirgineaza.

In majoritatea cazurilor frenul nu se rupe si nu consta un impediment pentru o erectie si penetrare buna.

Termenul de heteromasturbare este un termen discriminatoriu si prostesc.

De asemenea putem dezbate problema oricat de mult insa NU orice activitate sexuala dezvirgineaza. La fel cum in cazul fetelor dezvirginarea se face doar prin penetrare, consider ca acelasi lucru se intampla si in cazul baietilor, petting-ul si masturbarea facuta de partener neputand fi luata in consideratie drept dezvirginare.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Poti citi aici si dupa sa imi zici parerea ta. http://www.clopotel.ro/......-pag5.html Articolul e scris de un doctor profesionist

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Un "doctor profesionist" care scrie "a t z a" Hai sa fim seriosi.

Ti-am spus parerea mea acceptata de multi specialisti in domeniu - dezvirginarea se face prin penetrare.

Dupa mine nici sexul oral nu ar trebui luat in considerare. Atat timp cat partenera ii face oral barbatului e clar ca ea va ramane virgina atat timp cat penisul lui nu patrunde in vagin.

Ata ramane intacta la multa lume de aici si intrebarile continue pe marginea acestui subiect.

Nu orice interactiune sexuala duce la dezvirginare iar termenul heteromasturbare e o imbecilitate. De altfel poti vedea ca pe internet termenul e inscris intr-un asa numit dictionar de psihosexologie. Cu alte cuvinte termenul este discriminatoriu la adresa altor orientari sexuale.

Dezvirginarea prin penetrarea de catre partener e si ea discutabila. Ce va insemna penetrare in cazul unui cuplu de lesbiene? Masturbarea e activitatea de excitare a organelor sexuale fie cu mana sau cu ajutorul diverselor obiecte. Atat timp cat ele vor folosi vibratoare se poate vorbi de o dezvirginare in adevaratul sens al cuvantului?

Dupa cum observi multe lucruri sunt discutabile, probabil de aici si dorinta unor experti de a include cam orice activitate sexuala in cadrul celor ce duc la dezvirginare insa eu raman la concluzia ca dezvirginarea se face exclusiv prin penetrare in cadrul activitatii sexuale intre minim doi parteneri.

| Danysan a răspuns:

E posibil sa isi rupa ata singuri dar ai doare de lesina.Ideal e sa o faca in momentu in care penetreaza.Vaginul contine anumite lichide care ajuta la calmarea durerii si mai e vb si de pasiunea de moment cum e si la fete. Chiar daca le doare la Dezverginare pe parcurs le place.Dar daca se dezvergineaza singure e un adevrat ..Trebuie o partenera pentru asta.Vaginul are o structura speciala (stiratii sa zic asa )si in momentu in care iti prinde cocoselu acolo e de rau. Daca si fata se incordeaza aia e ata -s-a terminat cu ea. Ododoo dar nu iti mai pasa ca te lingi pe buze de placere.Ai grija.