| Nimeni2022 a întrebat:

Bună, am Și eu o problema. Din cauza controlului târziu la ginecolog, am zis sa pun o întrebare aici. mi-a întârziat stopul de mai bine de 10 zile, am făcut și teste de sarcina și au ieșit negative. ce ar putea sa însemne asta?!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai efectuat macar chiar si 1 singur test de sarcina pe baza de urina dupa a 7-a zi de intarziere ( cea calculata de incepere a menstruatiei), atunci rezultatul respectivului test de sarcina este considerat ca este 100% VALID/VALABIL fiindca a fost efectuat in momentul optim/corect. In cazul in care rezultatul precizat este NEGATIV, inseamna ca in mod sigur NU exista o sarcina in uter. Se poate aprecia/considera fara teama de a gresi ca in mod cert NU este vorba de o intarziere a pornirii menstruatiei, ci in acest caz in realitate, totul se datoreaza faptului ca au existat anumite dereglari hormonale pe parcursul actualului ciclu menstrual, dereglari care la randul lor au provocat dereglarea ciclului menstrual care pur si simplu a devenit...mai lung. Problema ta se poate rezolva doar dupa ce vei fi consultata de catre un medic ginecolog care iti va precrie un tratament, cel mai probabil hormonal ce va consta in folosirea de pastile AC. Multa sanatate!

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Pai...poate daca esti gravida este prea mica sarcina sa se vada pe test. Sau poate esti stresata. Ai schimbat climatul. S-a intamplat ceva ce te-a afectat emotional. Ai dereglare hormonala. Cauze pot fi o gramada happy