| Avarya a întrebat:

Am început sa iau anticoncepționale (swingo) și am avut menstruație timp de o luna, moment in care m-am speriat și am renunțat la ele, deoarece nu îmi mai trecea sângerarea, dar vreau sa încep sa le iau iarăși, vreau sa le mai dau o șansa. Ce ar trebui sa fac? Sa astept pana la următoarea menstruație?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima intrebare?
- Pastilele AC Swingo ti-au fost prescrise de un medic ginecolog?
A 2-a intrebare?
- Pastila AC Swingo a fost aleasa (dintre alte marci) de catre ginecolog si a indicat sa o folosesti pe baza rezultatului analizelor hormonale efectuate si a profilului hormonal obtinut/ rezultat?
Daca pastila AC folosita (Swingo) NU a fost aleasa si indicata pe baza rezultatelor obtinute prin analize hormonale, in acel caz se pare ca formula hormonala a pastilei NU este compatibila cu activitatea hormonala proprie, si din acest motiv s-a produs acel proces (fenomen) de spooting permanent/continu, extins pe toata durata de administrare a celor 21 de pastile.
-- Ce ar trebui sa fac?
-- In primul rand sa discuti cu medicul care ti-a prescris pastila amintita, pentru a sti si el ce ti s-a intamplat
-- Este indicat si recomandat ca prima pastila AC de pe blister sa fie administrata incepand cu prima zi de menstruatie, Daca NU este posibil in prima zi, in acel caz in urmatoarele cel mult 4 zile de menstruatie, niciodata nu se administreaza dupa cea de a 5-a zi a ciclului.

| Avarya explică (pentru corbulalbrosu):

Buna, mulțumesc pentru răspuns, pilulele au fost prescrise de medicul ginecolog. Din câte mi-a spus el, cică e normal sa ai mai multă sângerare in prima luna, asta pana se obișnuiește corpul. Acum vreau sa le încep iarăși in prima zi de ciclu, ar fi indicat așa?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Avarya):

Este cunoscut faptul ca unele marci de pastile AC conform retetei de fabricatie, au un continut foarte mic de hormoni si din acest motiv este posibil ca in cazul anumitor femei, sa existe procesul de spooting, care este de fapt o sangerare foarte slaba insa destul de neplacuta si deranjanat care se poate produce in primele 1-2 luni uneori chiar si 3 luni, de administrare de pastile AC ca metoda de contraceptie sau tratament. Medicul ginecolog avea datoria sa-ti explice ca este posibil sa apara aceasta mini sangerare pe toata durata ciclu menstrual. Pentru a fi perfect protejata contraceptiv chiar din prima zi, PRIMA pastila AC Swingo de pe acest din nou prim blister/folie folosit este recomandat si indicat sa fie folosit in primele 24 de ore a a primei zile de menstruatie. Procedand asa, vei fi 100% protejata chiar din prima clipa. Multa sanatate!