| anonim_4396 a întrebat:

Am intretinut primul meu act sexual cu prietenul meu. Am o intrebare serioasa si nu am mevoie de glume. Inainte sa intretinem actul sexual i-am facut sex oral si a ejaculat. S-a dus la baie si s-a curatat, mi-a spus ca s-a spalat, nu stiu daca a urinat sau nu. In timpul actului sexual stiu sigur ca nu a ejaculat in mine a 2-a oara. Este posibil sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ejacularea spermei, oricat de bine ar fi spalat si sters penisul intotdeauna va ramane o anumita cantitate de sperma lipita de peretii uretrei, a carei eliminare poate fi realizata doar prin urinarea. In cazul in care nu este eliminata prin urinare, aceasta sperma mai consistenta la inceput va deveni foarte fluida dupa trecerea a 5-10 minute si invariabil se va scurge din penis ajungand in vagin daca sexul se executa imediat sau dupa trecerea unui timp relativ scurt. Din aceste motive, daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului tau menstrual, si partenerul nu a urinat inainte de a incepe sexul propriu zis, probabilitatea de a ajunge sperma in vagin si posibilitatea formarii unei sarcini exista, fiind chiar foarte mare. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu a ejaculat sansele sunt minime dar exista.Fa-ti un test de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se vehiculeaza ideea ca ovulatia spontana poate fi declansata de incarcatura emotionala mare, emotiile (de tip anxietate) sau atractia uriasa, prin hormonii si substantele care se secreta in acele momente. Nu este insa un fapt dovedit stiintific. Ceea ce se poate insa afirma fara a gresi, fiind dovedit stiintific este faptul ca : "Ovulatia nu poate fi provocata, indusa pe cale naturala sau artificiala, deci un raport sau o excitatie sexuala intensa nu pot declansa ovulatia." http://www.copilul.ro/fertilitate/ovulatie/Ovulatia-spontana-a6568.html.

| mihai69 a răspuns:

Da, deși puțin probabil, dar există un risc. Fă un test peste vreo 20 de zile.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa primul act sexual cu siguranta au ramas spermatozoizi pe canal si in timpul celui de al doilea act sexual acestia au aparut si au putut da nastere la o sarcina nedorita. Deci, cu siguranta ai ramas gravida daca a doua oara nu v-ati protejat.

| sofisis a răspuns:

Barbatii dupa ejaculare mai elimina cantitati de sperma, fie pur si simplu, fie prin lichidul de dinaintea urmatoarei ejaculari.
Ca s-a spalat si ca a urinat...foarte frumos. Irelevant.
La femei de asemenea la dezvirginare poate aparea ovulatia spontana.
Deci... daca la tine au fost evenimente propice, posibilitatea ca lui sa ii fi iesit sperma sunt mari...concluzia ar fi ca da, exista riscuri sa ramai insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esteeeeee!

| Klandestin a răspuns:

Doar voi stiti ce ati facut, daca nu a ejaculat in tine nu are cum sa ramai insarcinata.
P.s. data vitoare protejati-va
Si pentru in test de sarcina trebuie sa treaca 3 saptamanii.
Si daca a fost primul act sexual al tau, nu trebuia sa fii virgina? happy