| Flori543 a întrebat:

Am întreținut relații sexuale in prima zi de fertilitate. Au fost 2 relații, unu protejat si altul neprotejat ( nu a durat mult). Nu si-a dat drumul in mine, ci in afara mea. A scos-o cu mult timp înainte sa ejacueze si după nu am mai întreținut niciun fel de act sexual. Acum imi e puțin greață si ma simt imbalonata. Imi recomandați sa iau pastila de a doua zi?
El imi spune sa am încredere ca nu s-a întâmplat nimic. Si ca nu sunt sanse sa fi rămas însărcinată.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In prima zi de fertilitate probabilitatea de sarcina este apreciata la 10-15% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Daca nu s-a produs ejacularea, si partenerul sustine ca reuseste sa isi controleze si retina perfect ejacularea, probabilitatea de sarcina aproape ca se poate excude. In nici un caz intr-o asemenea situatie nu se recomanda/indica sa fie folosita pastila contraceptiva. Va jucati cu "focul" in mod cu totul inutil. Multa sanatate!

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Buna, daca nu si-a dat drumul in tine nu ai de ce sa iti faci griji, dar trebuie sa fi sigura ca nu a facut-o nici macar un pic fiindca esti in perioada fertila, altadata sa fii mai atenta.