| 07letsfuck a întrebat:

am intretinut un act sexual protejat cu prietenul meu chiar in prima zi de dupa menstruatie.Insa mie mi-a intarziat 2 saptamani.Am facut 3 teste de sarcina si au iesit toate negative.Si nu am simptome ca si cum as fi insarcinata.Insa stim sigur ca actul a fost foarte protejat.Si sunt minora.mie mi-a mai intarziat dar nu asa mult.Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci urgent la ginecolog. Intarzierea este imensa in absenta sarcinii si deja ai pierdut aproape o saptamana (trebuia sa te duci la medic in a zecea zi ed intarziere, in nici un caz sa astepti atat de mult). daca ai sub 16 ani impliniti, mergi cu un parinte (cu buletinul la el), daca ai peste 16 ani, poti merge si singura (cu buletinul al tine). Nu amana, maine neaparat gaseste un ginecolog bun si mergi al consultatie, fiind mica si activa sexual poti avea probleme extrem de serioase si nu iti permiti nici o neglijenta.

15 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Intarzierile menstruale nu sunt cauzate numai de o posibila sarcina.
Pot fi cauzate de o dereglare hormonala, de stres, de frig, de vreo mica raceala etc.
Daca ai facut 3 teste si toate ai iesit negativ e clar ca nu este vorba de sarcina.
Mai asteapta putin, daca totusi nu iti vine te sfatuiesc sa te duci la un control ginecologic nu este bine sa stai asa.

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta putin si te vei convinge singura cat de protejata ai fost. Cel mic nu iarta nici minorele, nici majorele. Roaga-te sa nu fie si cazul tau.

| 07letsfuck explică (pentru neutrino):

Nu a durat mai mult de 5 minute cred laughing si a fost FOARTE protejat...

| Alcyon a răspuns:

Esti sigura ca nu s-a prelins nimic? Daca baiatul nu se retrage la timp, exista posibilitatea ca erectia sa-i scada si sperma sa se scurga in vagin. Mai asteapta putin, menstruatia uneori mai intarzie de la stres sau frig. Daca tot nu vine, ar fi bine sa mergi la un ginecolog.

| 07letsfuck explică (pentru Alcyon):

A fost protejat si nu si-a dat drumul in mine..adevarul e ca sunt cam stresata.

| neutrino a răspuns (pentru 07letsfuck):

Nu pot nega ceea ce tu ai vazut cu ochii tai! Bine ca ai si cronometrat, daca era mai mult de 5 minute era tare naspa!

| 07letsfuck explică (pentru neutrino):

Asa sunt eu. oricum dau FUNDA raspunsului care ma va ajuta.

| AnneღU a răspuns:

Eu iti vorbesc din experienta! Perioada cea mai fertila este la a 14-15-a zi dupa prima zi de menstra. Ai facut teste, au iesit negative deci stai linistita. Menstruatia e bine ca a venit insa daca mai intarzie mergi la medic, poate fi o dereglare hormonala. Si daca esti sigura ca v-ati protejat atunci nu mai cere pareri care sa te sperie mai tare. De obicei asa e pe aici, in loc ca un raspuns sa te ajute, mai tare te baga in dilema. Dar mai bine vezi partea pozitiva si fii sigura pe tine, ca nu e nici un bebe :* Insa sa ai grija si pe viitor!

| 07letsfuck explică (pentru AnneღU):

Multumesc frumos♥

| Alcyon a răspuns (pentru 07letsfuck):

Atunci n-ai cum sa fii insarcinata. Cel mai bine ar fi sa treci pe la ginecolog.

| 07letsfuck explică (pentru Brigaela):

Am 17 ani, dar in caz de ceva, oare as putea merge doar cu prietenul meu? care e major? Mersi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru 07letsfuck):

Poti merge singura. Prietenul tau nu are ce cauta, te poate doar astepta afara, nu are nici un drept sa asiste la consultatie

| 07letsfuck explică:

Buna fetelor :3 Pana la urma mi-a venit. mersi tuturor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| AnneღU a răspuns (pentru 07letsfuck):

Ti-am zis eu ca va fi bine :*