| anonim_4396 a întrebat:

Buna am luat postinor 2 de 2 ori la o diferenta de 2-3 zile si acum nu m-ai mi-a venit ciclu mai intarziat 10 zile! este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| dulcineea23 a răspuns:

Cata inconstienta... ntz... ntz. ti-ai dereglat tot corpul

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil daca ai luat pastilele corect, conform recomandarilor medicului. Dar trebuie sa stii ca vreo 6 luni de acum vei avea mari dereglari de mesntruatie ca urmare a bombei cu hormoni care este pastila de a doua zi. Trebuie sa folosesti prezervativ macar 6 luni la fiecare contact sexual fiindca nu vei mai putea avea incredere in alta metoda de contraceptie. Din pacate, pastila de a doua zi este o solutie disperata cu numeroase reactii adverse. Adevarul e ca multe femei se razgandesc citind prospectul.

| psiholoaga a răspuns:

De 2 ori, adica o data o serie de pastile si dupa 3 zile inca o serie de pastile? Postinorul poate avea acest efect, de intarziere a menstruatiei. In plus, daca il folosesti mai des de 2 ori pe an, poti avea probleme grave (creste riscul de sarcina extrauterina), iti dai tot organismul peste cap. Este contraceptie de urgenta, nu de zi cu zi. Dupa ce faci 2 teste de sarcina cat mai repede, ca sa te lamuresti cum sta treaba, mergi la un cabinet de planning si treci pe anticonceptionale potrivite organismului tau. Pana atunci, foloseste prezervative.

| LoryM22 a răspuns:

Da poate intarzia, insa ar fi bine sa fai un test de sarcina, ca sa nu stai stresata ca poate... poate... este un bebehappybafta

| simona24 a răspuns:

Pastilele de a 2 a zi se iau cel mult de 2 ori pe an... ce ai facut tu se numeste incostienta(fara sa te superi)... ti sa dereglat organismul...mergi de urgenta la un ginecolog si povesteste bocana facuta numai el te poate ajuta.
De ce nu va informati inainte de a face ceva? ...net'ul e plin de informatii...imi pare rau ca sunt atat de pornita dar eu nu concep sa ai viata sexuala si sa nu fii informata!

| adellina a răspuns:

Nu stiu... dar ti-ai dereglat organismul