| Gsgsghshahavsbwjajsjsbb a întrebat:

Bună! Am nevoie de ajutor! Acum câteva zile am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu, fiind pe ciclu. De teamă am luat pastila de a doua zi la 30 de ore după contact (escapelle) chiar dacă a menționat ca nu și a dat drumul. Încă de a doua zi după administrarea aceștia am simțit un ușor disconfort în zona ovarelor, iar asta după cinci zile a avut loc și o sângerare. Credeți ca este normal? Să fie efectele adverse sau este vorba despre o sângerare de implantare? ( sângele a curs ca la un ciclu normal timp de câteva ore, fiind observabilă o pată mare pe lenjeria intimă, dar acum s-a oprit)

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De teamă? Nu copilă! De stupidă.
Acum tragi ponoasele - efecte adverse cam 6 luni.

| dullcat a răspuns:

Buna,Sangerarea de implantare este mult mai putina cantitativ decat sangerarea din timpul menstruatiei.Este mai mult spotting, adica doar te patezi, nu exista un flux.

| Marius22222222222 a răspuns:

Și pe stop stop și neprotejat....nașpa rău

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Gsgsghshahavsbwjajsjsbb):

Risc de sarcina pe langa că pastila de a doua zi e bomba in organism

| Gsgsghshahavsbwjajsjsbb explică (pentru Marius22222222222):

Dar auzisem ca șansele sunt mai mici în aceea perioada. Totuși era ultima zi de menstruatie

| dullcat a răspuns (pentru Gsgsghshahavsbwjajsjsbb):

Sansele sunt mai mici, dar ele tot exista, in functie de ce tip de ciclul menstrual ai tu.

Citeste aici sa intelegi:
,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină. '' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

https://www.elia-lingerie.com/ro/pages/tomber-enceinte-pendant-regles

| Gsgsghshahavsbwjajsjsbb explică (pentru dullcat):

Nu poate fi totuși și un efect al pastilei de a doua zi?