| Mahna a întrebat:

Bună TPU
Am avut un joc sexual cu prietena mea ("petting" - frecare a organelor genitale intre ele, penis- clitoris, labii, nu vagin) in ziua a 9a a ciclului ei lunar (30 de zile durează un ciclu normal de al ei), deci înainte de perioada fertila.
A luat Escapelle la 18 ore de la acest joc deoarece ne-a fost frică să nu se întâmple ceva. Am citit pe multe forumuri și am observat că multe femei prezentau o sângerare la câteva zile după administrarea pastilei precum și alte simptome gen durere de cap.
Daca prietena mea nu a avut niciunul dintre aceste simptome nici acum, la aproape două săptămâni după escapelle, este un semn bun sau rău? Și a făcut pastila efectul? Există șanse de sarcina? Menstruația ii va veni mai devreme sau mai târziu?
Vă mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Mihaela1234578 a răspuns:

.of, deci, în primul rand din spusele tale NU era în perioada fertila, ca sa FORMEZI o SARCINA sunt nevoie de multe treburi :
-sa fie în perioada fertila
-sa fie ejaculări în VAGIN
-sa fie de obicei în ziua ovulației
Un simplu joc în care nici măcar penisu nu a fost introdus în vagin e stupid. Și mai stupid este pastila Escapelle luata deoarece fata VA SUFERI ÎNTREAGA EI VIATA de pe urma pastilei aceleia.
Pentru a evita situațiile de genul pe viitor faceți protejat.
Pastila și-a făcut efectul dar a fost de a dreptul luata inutil deoarece aici nu exista nici măcar o posibilitate de a avea o SARCINA.

| Mahna explică (pentru Mihaela1234578):

Sunt conștient de prostia pe care am făcut-o lăsând-o să ia acea pastilă. Am fost doar speriați pentru că suntem adolescenți și neavând unde să întrebăm sa fim siguri că nu există vreun risc, tot ce am făcut a fost să căutăm cat mai multe informații pe internet.
În mod surprinzător sunt atâtea site uri și articole care dau șanse de sarcina și fără ejaculare, și fara penetrare. Ne am speriat și regret cele întâmplate, e o lecție învățată despre protecție și viață sexuală.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mahna):

Fiindca v-a lipsit informatia corecta privind posibilitatea sau probabilitatea de a se forma o sarcina ar fi trebuit sa alergati prima data la un cabinet ginecologic pentru a discuta cu un medic ginecolog, cel care ar fi fost in masura sa va explice ca formarea sarcinii in acele conditii era IMPOSIBILA. Consultatia ar fi fost mai ieftina comparativ cu pretul pastiei Escapelle si nici nu si-ar fi administrat acea pastila nenorocita care poate afecta aparatul reproducator al femeii uneori pentru intreaga viata. Voi ati ales sa alergati la farmacie, unde o farmacista nemernica, dornica de a obtine cu orice pret profit a vandut acea pastila in loc sa se intereseze de situatia reala si sa va explice chiar ea, ca folosirea pastilei este inutila, iar daca nu era sigura de raspuns, sa va fi indrumat sa mergeti sa dscutati prima data cu un medic ginecolog. Cel putin tot este bine ca macar ati devenit constienti de prostia facuta. Sanatate!