| ana2605 a întrebat:

Buna! am nevoie de ajutor.
ultima menstruatie am avut o pe 17 martie si de atunci am facut sex cu prietenul meu de 4 ori, am folosit prezervativul corespunzator, l am verifica la sfarsit sa vedem daca a fost spart si totul a fost in regula, dar mi-a intarziat 3 zile astazi fiind in 21 aprilie.
sunt sanse sa fiu insarcinata? mi e foarte frica.
tin sa mentionez ca ma dor super tare sanii, spatele si burta

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se mai intampla ca cilul sa vina cu intarziere de cateva zile, asta in situatia in care ai un ciclul perfect REGULAT, care vine intotdeauna la acelasi numar de zile.
Daca ai un ciclu neregulat, care nu vine niciodata la acelasi numar de zile, luna de luna, nu se poate afirma ca a intarziat si nici nu se poate tine vreo aplicatie sau calendar.

Se pare ca indiferent ce tip de ciclu ai regulat sau neregulat, ai facut ce trebuie, adica sex numai protejat cu prezervativul, deci esti protejata si nu ai motive de ingrijorare, fiindca nu ai cum sa fii gravida.

| Amvenitsăajut a răspuns:

Este primăvară, de obicei întârzie acum și toamna. Vremea este cam zăpăcită… ne zăpăcim și noi happy funcționăm după busola naturală.
Calculează 2 săptămâni jumate de la ultimul act sexual și dacă nu îți vine, poti realiza doua teste. Sau unul și acum.