| Alee3964 a întrebat:

Buna. Mi am inceput viata sexuala pentru prima data la sfarsitul lui august. tin sa mentionez ca eram la ovulatie exact in acea zi. Totul a fost protejat nu a durat mai mult de 10 minute, fiind si prima data. El nu a apucat sa si dea drumul de tot intrerupand contactul sexual. la final am verificat prezervativul la final si nu era spart. In luna septembrie mi-a venit cu 4 zile mai inainte... acum mi-a intarziat cam 10 zile. nu am neaparat o menstruatie regulata, mereu imi intarzie cateva zile. in anii trecuti chiar si luni. Precizez ca am stat si in frig la scoala si posibil sa fi racit la burta.
Sunt sanse sa fiu insarcinata? Sau dezvirginarea influenteaza aceasta intarziere?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte clar ca de fapt tu ai ciclu mentrual de tip NEREGULAT si in acest caz este impsoibil sa vorbim de intarzieri, fiindca caracteristica acestui tip de ciclu este sa vina cand decid hormonii din corpul tau, ca atare NU exista aplicatie pe fata pamantului pe care sa o tii si sa-ti programeze ciclul menstrual sau sa te anunte cand ai ovulatia, perioada fertila si rumatorul ciclu menstrual.

In acest caz este important ca absolut toate partidele sexuale sa fie protejate cu PREZERVTIV>

Raceala si dezvirginarea NU intarzie ciclul menstrual si nu vad de ce ai cauta alte motive ireale, cand la tine exista o singura explicatie, clara si reala: ca ai un cilu NEREGULAT>

Tine minte: ai ciclu de tip NEREGULAT si nu se poate masura cu nimic, deci toate partidele sexuale trebuiesc facute protejat, cu PREZERVATIV!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu și nu.

| dullcat a răspuns:

Cum sa fii insarcinata daca mereu ai avut sex protejat?

De citit :

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

Si de urmarit aici:

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| dullcat a răspuns:

Daca apare menstruatia e imposibil sa fii insarcinata deoarece aceasta e raspunsul corpului tau ca sa tii dea de inteles ca nu urmeaza sa devii mama.

Asculta aici:

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata de tine este imposibil sa fii gravida.

| VoidEternal a răspuns:

Bine că nu ti-ai inceput-o a doua oară...

Deci sa vedem, sex protejat, fara ejaculare, și deja menstruație de 2 ori.

NU exista menstruație peste sarcina. Simplu. Se pot întâmpla să fie sângerări in sarcină dar niciodată menstruație.

1Șansele să fii însărcinată sunt zero absolut. "Atât de zero" încât întrebarea e ridicolă și arată doar că nu înțelegi cum funcționează corpul tau.

Nu ar fi mai bine sa te lămurești înainte să faci chestii care să te țină trează noaptea?

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Daca nu-ti place poti incepe viata sexuala a doua oara.

| Bobbi1234 a răspuns:

Nu iti face griji. Asteapta ca o sa iti vina menstruatia.