| AnaMaria_3504 a întrebat:

Am nevoie de cat mai multe pareri, sfaturi.
Am o relatie de 6 ani cu un baiat.Am trecut prin multe impreuna si ne iubim enorm de mult.Acum eu am terminat liceul si am hotarat amandoi ca e mai bine daca eu merg sa-mi continui studiile in Italia la parintii mei.In vara ce a trecut am lucrat amandoi in Italia vreo 2 luni, iar apoi el s-a intors in Romania(e la o scoala de subofiteri), iar eu am ramas aici.La inceput am vrut sa dau la medicina, dar pentru ca nu am avut timp sa invat pentru admitere, am decis sa fac un curs de estetica, care se plateste si dureaza 3 ani.Acum sunt in mare dilema.Prietenul meu imi spune ca ar vrea ca de sarbatori cand ma duc in tara, in vizita, sa raman de tot sa nu ma mai intorc la scoala aici, pentru ca ii este foarte dor de mine, si ca daca pana acum stia ca ma iubeste, acum stie ca nu poate trai fara mine si ca insemn enorm pentru el, mai mult decat ar fi crezut vreodata.Eu nu stiu ce sa fac.As vrea sa vin in Romania si sa raman cu el, mi-e foarte dor de el, si 3 ani inseamna mult, cat ar trebui sa stam departe unul de altul, daca eu fac scoala aici. M-as duce la el fara sa ma mai gandesc la nimic, dar cum sa-i spun asta lui mami? Cum sa-i spun ca nu vreau sa mai stau aici, ca vreau sa stau cu prietenul meu? ca renunt la scoala de aici?
Va rog dati-mi un sfat, orice. ce ati alege intre a te intoarce in Romania sa fii alaturi de prietenul tau si sa incerci sa-ti construiesti un viitor in Romania sau chiar si in alta parte, dar alaturi de el, si sa o superi pe mama ta, care ar vrea sa stai langa ea, sau sa ramai in Italia, sa stai departe cel putin 3 ani de iubirea vietii tale, sa faci o scoala, care oricum nu stii daca e mai buna sau nu decat un curs de la noi din tara, desi asta de aici dureaza 3 ani?
Va rog ajutati-ma... daca nu ati inteles ceva va rog sa ma intrebati.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, da e cam complicata decizia, sincer... o relatie la distanta poate dura daca 2 persoane se iubesc, doar ca 3 ani mi se pare sincer mult.Si eu nu as putea sa stau fara prietenul meu nici 3 luni, mai ales 3 ani, e greu.Intr-un fel e bine sa te gandesti ca nu ai nicio garantie, asa ca gandeste-te foarte bine, fiindca poti regreta anumite decizii.Eu asa, personal, cred ca as veni in tara, in tara mea natala, alaturi de baiatul pe care il iubesc, nu stiu, pentru. mine dragostea e foarte importata, nu stiu cum sunt altii, dar eu as sacrifica mult cand e vorba de baiatul iubit, asa sunt eu.Totusi ar trebui sa iei in considerare ma multe aspecte inainte de a te decide. Oricum 3 ani mi se pare enorm de mult, oricum nu as putea sa stau 3 ani departe de el, chiar nu!
Eu cred ca si aici in tara poti face studii, cursuri, ce vrei tu, dar o iubire adevarata mai rar. Altii poate vor crede invers, adica ca baieti mai sunt, dar importanta e o cariera, studiile si toate cele.Ambele sunt importante, dar daca tu esti sigura ca il iubesti si te iubeste, te sfatuiesc sa fii alaturi de el, ca sigur va este greu unul fara altul.
Eu iti doresc succes din inima sa iei decizia corecta si sa te gandesti foarte bine, nu te avanta, pana nu gandesti bine situatia gandeste si cu inima dar fi si rationala.

5 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Parerea mea este urmatoarea... avand in vedere ca sunteti de 6 luni impreuna nu trebuie sa te gandesti ca vai de mine, avem nu stiu cati ani impreuna, ca o sa ne casatorim, ca nu stiu ce.Baieti pe lume mai sunt, dar oferte din astea, si mai ales in medicina, cam rar.Nu da cu piciorul unei oferte ce te va ajuta in viata.De iubire ai timp, mai bine studiezi, cel putin eu asa as face.In Romania nu ai sanse prea multe, nu se castiga bine.
Si inca ceva... dupa 6 luni...nu poti spune "iubirea vietii tale".

Baftahappy

| danielagoldica a răspuns:

Viitorul tau si al tuturor tinerilor este in afara tarii.Nu vei realiza nimic daca stai aici in tara alaturi de iubitul tau. Explica-i ca mai bine pentru amandoi este sa iti faci studiile in Italia si poate reusesti sa te angajezi acolo dupa care sa il iei si pe el.

| AnaMaria_3504 explică:

Doar.pentru.voi. scuza-ma cred ca nu ai inteles bine...suntem de 6 ani impreuna, nu de 6 luni.

| AnaMaria_3504 explică:

Doar.pentru.voi...nu e vorba de medicina, am zis ca am vrut sa dau la medicina si pentru ca nu am avut timp sa invat pentru admitere m-am inscris la un curs de estetica care dureaza 3 ani.

| AnaMaria_3504 explică:

Mersi Monyk pentru raspuns cred ca o sa vorbesc cu mama mea sa vad ce zice.si cred ca o sa ma duc la prietenul meu, un curs pot sa fac si in tara chiar daca nu sunt chiar asa bine vazute cursurile din tara, sau poate o sa dau la facultate.nu am de gand in nici un caz sa renunt la cariera, dar o pot face si langa persoana iubita.
Sper numai sa ma inteleaga mama.