| SERIALS a întrebat:

Dragi prieteni, nu stiu ce sa fac mai departe. Va explic povestea, am finalizat studiile in Romania vara trecuta. Din pacate nu am putut intra la master caci contractul costa scump, aveam depresie ca nu puteam sa continui studiile. Iarna mosul m-a invitat in vacanta in Italia, am ramas, mi-a placut tara, chiar am mers la cursuri de italiana 4 luni, dupa am facut alt curs de 3 saptamani, apoi in iunie am inceput un stagiu platit 450 €. Termin stagiul la sfarsitul lunii, mi-au propus sa continui stagiul la acelasi pret, dar le-am spus ca cu 500 € pot face doar 25 ore saptamanale, astept raspunsul, asa as putea face 5 € fiecare ora de stagiu pentru alte 3 luni. Mama imi propune sa ma intorc in Romania sa continui studiile si in plus sa fac scoala auto. Locuind peste hotare jumatate de an am inteles ca imi place aici, mi-am constientizat greselile, si ca nu am pus accent pe limbi straine, nu am avut experienta necesara sa intru la master, dar cum se zice, niciodata nu e tarziu... Eu as vrea sa continui studiile, dar nu sunt sigur daca vreau sa ma intorc in Romania, fiindca salariile sunt mai mici decat in Italia, zic ca as putea continua studiile si aici, dupa o perioada cand voi cunoaste un nivel de italiana C1 sau C2. Ce imi propuneti? Sa raman in Italia si sa continui stagiul? Astfel pot sa ma intretin singur cu banii putini pe care ii fac. Sau sa ma intorc in Romania si sa continui studiile si sa fac scoala auto, dar asteptand bani de la mama, nu prea imi place ca mama va cheltui bani pe mine. Ea are nevoie de bani pentru altceva. Si in plus, niciodata nu e tarziu sa faci master... Mai intai trebuie sa obtin experienta profesionala.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cred ca cel mai bine e sa ramai in Italia si sa termini stagiul. Aici in Romania, poti face masterul si mai tarziu. Din moment ce ti se ofera o sansa, sa te specializezi..in plus inveti o limba straina...ar fi pacat sa ratezi. Oricum decizia iti apartine indiferent de raspunsurile primite. Toate cele bune!

1 răspuns:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stai acolo si fa tot ce poti si ce iti poate folosi in viitor!
Successi!