| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra si poate de cateva sfaturi. Astept pareri, nu jigniri sau comentarii aiurea.

Am fost cu un baiat 8luni. Ne-am iubit. Ne-am despartit din vina mea, de fapt eu l-am parasit. In astea 8luni nu am vrut sa o fac cu el, insa dupa despartirea noastra am facut-o cu alt baiat. Mi-am dat seama ca nu-l iubesc pe cel cu care am facut-o pentru prima oara. Am vrut sa ma intorc la fostul(cel cu care am stat 8luni). Vreo doua luni de la despartire ne intalneam, ne sarutam, dar nu ziceam nimic de impacare. In fine... O perioada nu ne-am vorbit pentru ca eu am pus punctul pe i si i-am spus ca il iubesc si ca il vreau inapoi, el a zis ca e indecis. Acum o saptamana ne-am revazut la o cafea. Am incercat sa fiu rece la inceput, apoi m`a luat in brate, m`a pupat. In discutiile pe care le-am avut mi-a zis ca stie ca nu mai sunt virgina, ca m`a citit pentru ca ma cunoaste prea bine, dar nu mi s`a parut afectat de treaba asta desi sincer nu credeam ca ma va ierta. mi-a spus ca tine la mine, dar ca nu prea stie ce vrea si are nevoie de timp. I` `am zis ok. De sex nu poate fi vorba ca mi-a refuzat apropourile. Am incercat sa fiu mai dulce cu el. Dar cand il sun ma intreaba ce e cu mine de il sun, si daca ii zic ca tin la el, imi zice sa-l las cu vrajelile. In seara asta mi-a spus ca e varza in capu` lui si ca nu stie ce vrea, ca lui ii e bine asa cum e acum (asta mi-a spus find cu prietenii lui).

Eu nu mai stiu ce sa mai cred. Orice fac sa-i dovedesc ca tin la el nu ma crede(si intr-un fel il inteleg, i-am gresit mult). Dar voi ce credeti? Mai avem vreo sansa? Avand in vedere ca mi-a zis ca tine la mine si ca e posibil sa ne impacam? Eu am o problema cu rabdare, nu suport sa astept dupa curu` lui chiar daca il iubesc mult. Si prin ce alte gesturi i`as putea dovedi ca sunt sincera de data asta? Ar trebui sa continui sa-l sun sau sa-l uit? Nu`mi prea iese din cap ca mi-a zis ca tine la mine, si stiu ca e adevarat. L`am intrebat daca il deranjeaza ca il caut si mi-a spus "uneori da, uneori nu". E posibil sa fie si usor influentat de amicii lui? Astept parerile voastre. Multumesc!

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vad ca incerci sa-l intelegi,dar,pe de alta parte incepi sa-ti pierzi rabdarea.
Baiatul asta este complet bulversat, i-ai facut psihologia praf, inima tandari si increderea in femei inexistenta.Si nu pot decat sa-i dau dreptate.Prietenii or fi jucand si ei rolul lor,dar tu esti cauza principala si esti norocoasa ca inca iti mai vorbeste...
Ti-a spus ca mai tine la tine fiindca e adevarat,dar el tine la amintirea ta, la cea care ai fost, in cele 8 luni,buna si calda cu el,A LUI si numai a lui! Atunci cand se gandeste la cea de-atunci,nu-l deranjeaza ca-l cauti,atunci cand se gandeste la cea care esti acum, da, il deranjeaza ca-l cauti.Chiar daca esti tot tu...
Ce sa faci? Simplul fapt ca incepi sa-ti pierzi rabdarea, mie imi spune suficient.Deci,ai doua variante,iti va spune ca va impacati sau iti va spune ca nu va impacati.
Vizualizeaza in mintea ta ambele variante,imagineaza-ti,"traieste" ambele situatii ca si cum ar fi reale.
Daca va impacati,vei fi bucuroasa,fericita,in al noualea cer si nu prea, obosita de toata lupta de convingere pe care ai dus-o, inca vinovata de greseala ta...Crezi ca va dura? Raspunde-ti singura la asta.
Daca nu va impacati,vei fi amarata,disperata,trista,te vei simti o ingrozitoare, vei considera ca nimeni nu te iubeste, vei fi nefericita.Si,vei avea nevoie de un timp sa-ti revii,nu?
Sfatul meu este sa consideri ca NU va mai impacati,sa nu nutresti sperante zadarnice,pentru ca daca nu va impacati,cel putin n-o sa cazi in depresie si daca va impacati,bucuria va fi mult mai mare.
Deci,mai stai de vorba cu el inca o data,the final countdown,explica-i ca si unui criminal de serie i se poate oferi o a doua sansa,daca e dispus sa ti-o ofere bine,daca nu, tu nu-l vei mai obosi cu insistenta ta.
Pe urma, astepti.Lasa-i spatiu sa respire liber si sa poata gandi!
Nu stiu de ce, dar eu cred ca ai multe sanse sa va impacati...

| mona a răspuns:

Nu l mai suna asa des,mai lasa l un pic nu l mai presa,normal ca face pe orgoliosu din moment ce l ai parasit,te ai culcat cu altu si acum vrei sa se impace cu tine, chiar daca vrea, te tine pe jar si face pe indiferentu ca sa se razbune[ca l ai parasit],...o sa va impacati

| tabittha a răspuns:

In momentul in care tu spui ca-l iubesti mult si apoi in aceeasi fraza ca nu suporti sa astepti dupa ...lui. Pai eu zic ca tu trebuie sa te hotarasti. Baiatul chiar trebuie sa ia o decizie grea si tu daca il iubesti cu adevarat si cu sentimentul vinovatiei inca ar trebui sa fii dispusa sa il astepti si mult, caci il iubesti si inseamna ca merita sa fie asteptat. Iar baietii sa stii ca sunt mereu influentati de amicii lor. In plus, el si-a dat singur seama sau poate a auzit de isprava ta. Iti poti imagina ce fel s-a simtit? Poate i-a scazut increderea in tine pana la sub 0 si te tine asa in starea asta de asteptare, doar ca sa se razbune cumva pentru ceea ce i-ai facut. Bine, asta e parerea mea personala nu trebuie neaparat sa fie asa, dar asa vad situatia.

Răspuns utilizator avertizat
| Doar1îngeR a răspuns:

Il iubesti, nu ai facut-o cu el timp de 8 luni.Dar te-ai despartit de el si ai facut-o cu altu` pentru care zici ca nu simti nimic.Ce logica are?
Eu zic sa il lasi in pace pe saracul baiat.

| IoanaMra a răspuns:

In primul rand esti constienta ca ai gresit si asta e bine. Daca chiar il iubesti o sa astepti dupa el cat e nevoie,pana o sa-ti zica "Da, ne impacam!" sau "Nu, nu ne impacam!". Ce trebuie tu sa intelegi e ca pe el l-a afectat enorm de mult ca tu l'ai parasit si te'ai culcat cu altu.chiar daca el nu vrea sa arate asta. El acum poate fara nici un fel de retinere sa nu se mai impace cu tine. Ce nu pot eu sa concep.cu ce tupeu te'ai mai intors la el. dupa 8 luni in care nu i te'ai daruit lui...dar te'ai dat altuia pentru care nu simti nimic. sigh Asta depinde de fiecare in parte.eu nu's zici ca sa te judec pentru fapta ta. Incearca sa vorbesti cu el, sa'i incerci sa ii explici ca ai gresit bla bla si ca il iubesti si ai vrea sa va impacati. Spune'i ca vrei un raspuns neaparat...

| adinaidk13 a răspuns:

Este normal sa fie indecis.ai gresit.si nu este ceva care se uita peste noapte.te iubeste dar tot o data este este suparat pe tine.lasa-i timp sa se gendeasca la relatia voastra si poate mai aveti o sansa. sper ca ti-am fost de ajutor happy.

| luisanamy a răspuns:

NU cred ca el ea decizii in viata doar ca e vorba de amicii in general, poate el asteapta sa fie rugat in continuare, e c`am naspa situatia, dar tu poti lua si sa vorbesti cu el din nou si sa-i spui ceea ce simti si ca astepti un raspuns de la el, ca te`ai saturat sa-l tot astepti, iar el sa te lase fara nici`un raspuns clar! acum e alegerea ta! eu iti urez mult succes love struck

| alinamaimihai a răspuns:

Dupa mine daca tine intr-adevar la tine o sa se intoarca,poate e adevarat ca el s-a simtit tradat dar fiecare invata din greselile pe care le face,toti gresim,dar tu singura chiestie care poti sa o faci e sa nu-l stresezi prea mult, nu-l sufoca, pentru ca el oricum stie ca tu vrei sa te intorci la el si acum vrea sa ti-o plateasca.Nu te intrista toti trecem prin probe care pana la urma ne face sa apreciem ceea ce am pierdut,daca e sa fi cu el, si daca el te iubeste inca, o sa-ti mai dea o sansa

| Cristian22 a răspuns:

Sunt 2 variante :
1. Ori te iubeste enorm de mult, dar e bulversat de situatia cu sexul
2. Ori isi bate joc de tine

Eu daca as afla, ca fosta prietena a facut sex cu un alt baiat, si ca vrea sa se intoarca la mine, eu, personal (depinde de fiecare persoana), nu as crede-o, as crede ca isi bate joc de mine. Alta problema ar fi insistenta ta, prea des il cauti, mai vezi-ti de viata ta si incearca sa-l lasi si pe el sa se gandeasca, gandeste-te ca asa, grabindu-te, ii dai impresia ca vrei sa-l prinzi cu ceva, ca toata faza ca il vrei inapoi, ca doar pe el il iubesti e o minciuna.Mai lasa-l sa respirewinking
Dupa 2-3 saptamani zii sa va intalniti la o cafea, si vorbeste-i cat se poate de serios, dar fara sa pari disperatawinkingZii ca tot ce ai facut a fost o greseala, ca ai incercat sa remediezi asta, ca ai incercat sa ii dovedesti ca il iubesti si ca trebuie sa ia o decizie.Zii ca decizia lui iti va influenta mult viata tawinkingIncearca sa-l convingi ca pe el il iubesti si numai pe el.
Fa-l sa aleaga acum, ori va impacati si uitati trecutul, ori decideti sa nu va mai vedeti.
Acum e momentul in care vei afla daca el te iubeste cu adevarat. Daca decide sa nu va mai vedeti e evident ca nu mai tine la tine iar daca alege sa fiti iar impreuna inseamna ca te te-a iertat pentru ca te iubeste. Sper ca ti-am fost de foloswinking
Noapte Bunabig grin