| marirafiq a întrebat:

BUNA! am nevoie de un raspuns urgent, cineva care a trecut prin asa ceva...un test de sarcina poate depista si cand ai sarcina extrauterina?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde, uneori da, dar de cele mai multe ori o sarcina extrauterina nu pozitiveaza testul de sarcina (fiindca placenta este prea mica sa secrete in cantitate suficienta hormonul care pozitiveaza testul)

| DiamondShine a răspuns:

Nu

| AlexanderAdrian a răspuns:

"Clinic, în sarcina extrauterină neruptă (necomplicata), simptomele principale sunt reprezentate de intarzierea menstruatiei, durerea în abdomenul inferior şi sângerarea uşoară pe cale vaginală, de regula cu sange maroniu.

Colapsul cardiovascular (manifestat prin leşin) şi durerea în umăr sugerează o sângerare mare în cavitatea peritoneală (abdomen), adică ruptura sarcinii extrauterine. Aceasta reprezinta o urgenta ginecologica.

Initial, sarcina extrauterina nu se poate deosebi pe baza simptomelor de o sarcina normala. O femeie cu sarcina extrauterina prezinta precoce aceleasi simptome ca si intr-o sarcina normala: absenta menstruatiei, sani sensibili la palpare, oboseala, greata, mictiuni frecvente (urineaza des).
Pe masura ce sarcina extrauterina progreseaza pot aparea si alte simptome cum ar fi:
- durere abdominala sau pelvina (de obicei la 6-8 saptamani de la absenta menstruatiei); durerea se poate intensifica cand gravida se misca sau se incordeaza
- sangerare vaginala usoara sau abundenta
- durere in timpul actului sexual sau in timpul examinarii pelvine
- semne de soc - ameteala, senzatie de lesin sau chiar lesin (sincopa) cauzate de o hemoragie interna
- durere la nivelul umerilor determinata de hemoragia intraabdominala subdiafragmatica. Sangele irita diafragmul (principalul muschi respirator) si aceasta iritatie este resimtita ca durere la nivelul umerilor
- simptomele avortului spontan care sunt adesea asemanatoare cu semnele precoce de sarcina"

Sarcina extrauterina se vede doar la ecograf.

| Alcyon a răspuns:

Nu, asta ti-o poate spune doar ginecologul.

| motan444 a răspuns:

Citeste ma pe cutia de la test sau pe prospect ca iti spune exact

| marinaa9 a răspuns:

In nici un caz! testul de sarcina nu depisteaza sarcina extrauterina, ci daca esti sau nu insarcinata.Mergi la un ginecolog pentru a fi sigura

| Brebeanu_Cornel_1977 a răspuns:

A nu asta se afla doar la ginecolog