| anna_7309 a întrebat:

Se poate depista o sarcina extrauterina la un simplu control ginecologic?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Se poate suspiciona, dar e nevoie de ecografie pentru a o confirma/infirma.

Abh
| Abh a răspuns:

Sarcina extrauterina se depisteaza ecografic, asa se vede exact unde e situat oul, cat e de mare sarcina. Sarcinile ectopice tubare(oul se nideaza in trompa uterina) se deceleaza in primele 2 luni, oul nu poate creste fiindca nu are loc si rupe trompa. Este o urgenta chirurgicala majora, sangele inunda cavitatea abdominala si trompa trebuie scoasa.