| Superspace a întrebat:

Am nevoie de un sfat, sunt dezamagita.
Sa incepem cu inceputul. Fac 18 ani in curand si am un prieten de aproximativ 3 ani. Singurul prieten avut pana acum. Il iubesc foarte mult, desi pare atat de tampit ca spun astea ne-am gandit la un viitor impreuna. Ne dorim o familie, alea alea. Problemele incep asa. Am intrat la liceu, el in primul an de facultate. Dupa acel an aflu de la el ca nu fusese deloc la facultate. Bun, inteleg nu ii placea. Nu poti obliga un om sa faca ceva ce nu vrea. Anul 2 se transfera la alta facultate, la istorie. Cica ii place. Trece vremea, sem 2 aflu de la un coleg de-al lui ca se lasase si de istorie. Acum cica nu ii in stare sa invete. I-am zis 'hai ca poti, esti baiat destept'. A mers pana la capat. Acum e in anul 2 de istorie. A 3 zi de paste ma intalnesc accidental cu tatal lui si mi-a spus ca baiatul lui e visator ca nu mai vrea facultate si ca are 7 restante. Ajung sa vorbesc iar cu prietenul meu, si im spune sa vrea sa castige niste bani pe net s ainvesteasca in afaceri cu ciupercarii sau iepuri si tot asa. Dar nu poate face asta toata viata..il iubesc, ma iubeste, a dat dovada de respect in toti anii acestia si ce am vrut de la el am avut. Dar nu pot concepe sa se lase de facultate, iar la alta care sa ii placa (litere spre exemplu, deoatece stie engleza la perfectie) deoarece nu a avut media mare de bac, ghinion ca a dat la mate si fizica. In fiecare an ii spun ca il iert si ca il parasesc daca mai face asta...acum nu stiu ce sa mai fac...a zis ca o va face de dragul meu...dar asa silit...cred ca se va lasa in fiecare an. Acum deja in sem 2 cu 7 restante cred ca tre' sa repete anulsad.Imi cer scuze de greseli, sunt de pe mobil

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este imatur si nu stie ce vrea de la viata! Poate i se ofera totul si se lasa dus de val.Nu strica sa munceasca ceva, sa vada greul si apoi va intelege altfel rolul unei facultati!

| Picasso a răspuns:

Hmm, nu asculta ce zice lumea, ascultati inimioara, vezi ce iti sopteste, suna poetic, scuze, dar nu uita ca si dragostea trece prin stomac!
Poate nu ii place, nici mie nu mi-a placut cand m-am vazut la Politehnica, inginer laughing, si uite ca uneori, te lovesti de "situatii" care o sa te faca sa zambesti!
Asa ca, fa ce ai de facut, acordai sprijin "moral", daca nu merge atta ette, tu invata, sa ajungi bine, mare si tare smug si buna, si cat despre el, zii ca daca nu iti face pe plac cand vrei tu si cand ai nevoie, ii dai papuci, dar intr-un mod subtil laughing, dai de inteles, exemple, etc!
App, sunt altii cu 12 restante, si uite ca trec laughing
Succes, si in caz de ceva sa ma chemi la nunta, desi banuiesc ca nu va mai fi vorba de acelasi baiat, dar in fine! oh go on

| DNSK a răspuns:

E o diferenta cam mare intre voi. daca tu ai intrat la liceu si el primul sau al 2 lea an de facultate. tu 15 el 19. ma rog. pai, trebuie sa vina de la sine. cum ai zis si tu, daca el nu vrea, nu vrea si gata. nu poti obliga pe cineva sa faca ceva. niciodata. degeaba te chinui si ameninti, ca tot cum vrea el face. trebuie sa-i demonstrezi de ce trebuie sa-si termine facultatea. nu doar vorbe. alea cum le scoti asa dispar

| neutrino a răspuns:

Te-ai indragostit de un barbat ...ratat. Nu toti oamenii pot fi invingatori.

| Holiday a răspuns:

Problema nu e ca nu vrea sa faca o facultate, e adevarat in teorie o facultate iti creaza perspective mai bune in viata, problema e ca nu ti-a spus direct :"nu am de gand sa urmez o facultate". Probabil ca aici esti si tu de vina cu obsesia asta a ta pentru facultate, a zis sa nu aiba scandal cu tine, dar totusi mai bine iti spunea. Oricum, din cate zici esti adepta teoriei "fa o facultate, oricare numai sa fie", ceea ce e gresit.

| Alcyon a răspuns:

Baiatul e foarte imatur. N-ai ce-i face, asa e el. Unii baieti se maturizeaza mai greu decat altii. Intrebarea e daca tu esti dispusa sa stai dupa el, pana o sa-si dea seama ce vrea de la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce-i ierti minciunile.

| Brunette67 a răspuns:

Trebuie să ii arati ca valoreaza mult mai mult de atat si ca poate sa isi scoata mult mai usor banii daca va face o facultate. Daca o tine tot asa, sustine-l dacă spui ca il iubesti, dacă tot nu esti in regula cu asta, da-i papucii. Nu te poti invarti mereu in cerc ca timpul trece.

| Florescu23012000 a răspuns:

Cu siguranta, ar trebui sa arati ca meriti ceva mai bun si la cat de inteligenta esti tu poti gasi pe altcineva la fel de inteligent ca tine. Doar sa-l sperii. apoi ii poti explica cum pe viitor nu va mai fi asa roz. Daca nu vrea sa invete este problema lui... dar nu cred ca ti-ar place sa-l intretii sau alte chestii de genu'. In viata e asa : Traieste si cel prost pe langa cel bun. Intr-o relatie mereu va fi cineva mai destept si capul familiei. Cu toate ca il iubesti explica-i ce ai pe suflet si ar fi bine sa nu te mai minta. Caci o va face mereu.