| jianu4000 a întrebat:

as vrea sa-mi parasesc prietena ca nu am bani, nu vreau sa o tin cu mine daca nu-i pot oferi ce isi doreste. Sunt cu ea din Octombrie anul trecut si ea e din alt oras la vreo 200 de km... Mai e si gelozia, o iubesc foarte mult, dar nu prea am incredere in e pentru ca m-a inselat sad.
Cum sa ii spun ca o parasesc

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Ea te-a parasit demult, iar tu inca nu realizezi acest lucru. Asadar, tu nu ai pe cine parasi. Retrage-te discret, nimeni nu-ti va observa lipsa.

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Distanta,banii,gelozia,inselatul si tu nu stii ce sa-i spui!
Spune-i simplu ca relatia voastra nu mai merge si vrei sa va despartiti.

| anonimg a răspuns:

Sinceritatea conteaza foarte mult, si este bine ca spui lucrurilor pe nume.
Dar cum sa spui celei la care tii? Greu lucru pentru om. Dar nu si pentru Dumnezeu, "pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu." (Marcu.10:27)
Este adevarat ca ai gresit; te-ai lasat orbit de pasiune, ti-ai dorit sa iubesti pe cineva, dar n-ai facut decat sa trezesti dragostea mai inainte de a veni ea. (Cintarea.2:7)
Nu esti singurul care face lucrul acesta -aproape toti tinerii; daca nu toti. Dar ceea ce te face deosebit de ceilalti este sinceritatea. Prin aceasta se intelege ca intentiile relatiei cu ea sunt corecte.
Nu sunt deloc indicate relatiile la distanta. Cauta pe cineva din apropiere; dar nu acum, ci doar atunci cand esti pregatit pentru casatorie.
In privinta relatiei cu fata aceasta, daca esti sigur ca ea te-a inselat, atunci poti renunta la ea; Dumnezeu ingaduie chiar divortul din motiv de adulter; cu cat mai mult te poti desparti de prietena.
Cauta sfat si ajutor la Dumnezeu, si raspunsul nu va intarzia sa apara. In singuratate, in camera ta, pleaca-te pe genunchi si chiar in gand iti poti varsa sufletul inaintea bunului Tata ceresc. El stie mai inainte de ce ai nevoie. Totusi, ca sa capeti ceea ce doresti, trebuie sa ceri. Si crede ca El iti va da, si vei primi.
Am uitat: si e fara bani. Pentru ca un parinte nu-i cere bani copilului sau; ba inca este dornic sa-i ofere mult mai multe daca ar avea posibilitati. Deci, cu cat mai mult doreste Tatal nostru ceresc sa ne ofere binecuvantari! Si nu putine.

| Alcyon a răspuns:

Nu banii sunt adevarata problema aici, ci distanta. Relatiile la distanta in general nu tin, fiindca ochii care nu se vad se cam uita. E adevarata zicala asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu-i un motiv de despartire ca nu ai bani, daca fata nu-i materialista nu o sa fie o problema pentru ca bani vin si pleaca sunt hartiwinking ii faci si ii strici, dar cu iubirea nu-i asa. Mrg. tu calculeaza toate lucrurile cu cap. Si ai grija de decizia pe care o iei.

| MiruD a răspuns:

Vreau sa ne despartim. Simplu.
Cu inselatul sunt de acord sa o parasesti, dar cu banii nu. Crezi ca toti baietii care au o relatie sunt si bogati? nu cred. Dar au iubite care ii iubesc pentru ceea ce sunt, nu pentru ceea ce au.
Si na...O sa suferi, daca o lasi, binenteles, daca o iubesti!

| Florenta16 a răspuns:

Spune-i motivul asta, ca tu ca si barbat ai un orgoliu mare, si nu numai tu, ci toti baietii, si spune-i ca situatia financiara nu este prea buna si nu mai merge relatia asa de bine ca inainte, mai ales ca te-a inselat. Daca ii zici totul in fata, va aprecia mai mult decat daca i-ai ascunde.
Bafta!

| NotToday a răspuns:

Ideea e ca trebuia s-o parasesti in momentul in care te-a inselat. Spune-i tot ce simti, fara minciuni si alte prostii. Foarte important, spune-o fata-n fata, pe un ton calm!

| SUMO a răspuns:

Bag pla pai o bateam si pe ea si pe el si ii ziceam citez ''zdreamto sa arzi in iad''
si gata. mai sunt cateva milioane.

| Sezonul3 a răspuns:

Nu inteleg de ce-ai scris octombrie cu o mare.Adica cu O...
In fine, esti cam confuz, ca sa zic asa.Ba vrei s-o lasi pentru ca nu ai bani, ba vrei pentru ca te-a inselat.
Oricum nu stiu ce te mai complici atat pentru o Pocnitoare.
Uite ca si eu am inceput sa scriu cu majuscule aiurea.
Sau nu.

| jianu4000 explică:

Problema e ca mi s-a parut ca l-am vazut pe ala cu care ma inseala in dimineata cand am ajuns la ea... Oare merita sa faci 200 de Km in 5 ore ca sa fiu inselat si mintit? sad

| Hegyi_Eduard_1996 a răspuns:

Vreau o pritena sa am