| Byabibi29 a întrebat:

Buna, am nevoie si eu de un sfat. As putea ramane insarcinata daca fac dragoste neprotejat si sunt in perioada fertila si prietenul meu nu isi da drumul in mine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care partenerul tau de sex are suficienta experienta sexuala si astfel este capabil sa-si coordoneze, controleze si sa-si retina perfect procesul de ejaculare a spermei si astfel in mod cert/ sigur NU ajunge sperma in vagin, in acest caz se poate afirma cu certitudine ca devine cu totul imposibil in asemenea conditii sa se poata formeze sarcina in lipsa unui spermatozoid chiar si in cazul in care actul sexual neprotejat este intretinut in perioada fertila sau chiar in ziua ovulatiei. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti sa ramai gravida daca nu a ejaculat in tine.

| Sofer a răspuns:

Există un risc micuț de sarcină dar sa aibă grija sa nu ejaculeze în tine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, dar probabilitatea este mica.

| Floridori a răspuns:

Pentru posibilitatea de a se forma o sarcina, trebuiesc indeplinite obligatoriu urmatoarele doua conditii:
1. femeia sa fie in perioada fertila;
2. sperma sa ajunga in interiorul vaginului, intentionat sau accidental.

E adevarat ca este suficient un spermatozoid suficient de agil care sa ajunga sa fecundeze ovulul, dar din moment ce partenerul tau are control asupra ejacularii si sperma nu ajunge nici macar accidental in interiorul vaginului, este imposibila formarea unei sarcini.
Daca evitati o sarcina, atentie la lichidul preejaculator care poate contine spermatozoizi daca partenerul a ejaculat cu maxim 4 ore inainte si nu a urinat intre timp.

Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| EoTl a răspuns:

Poti ramane chiar daca nu ejaculeaza in interior.( Ai 16 ani nu?)