| Nusunteu1234 a întrebat:

Buna,am niste intrebari daca imi puteti raspunde urgent!
Am avut contat sexual meprotejat acum aprox o luna sau doua dar nu si-a dat drumul in mine, menstruația mi-a intarziat 11 zile, eu o am neregulata pentru ca e primul an de ciclu, am facut un test de sarcina iar dupa 5 minute cand trebuia citit era negativ, dar peste noapte a mai aparut o linie estompata. Tin sa precizez ca peste noapte seara aceea linia nu era.Am sanii sensibili la atingere, secretiile vaginale sunt albe dar eu cred ca am si o infectie vaginala pentru ca am mâncărimi si zile in care secretia este branzoasa. AJUTATI-MA VA ROG MULT.

Răspuns Câştigător
| Hypefox a răspuns:

Primul an de ciclu. Esti foarte mica ca sa întreții relații sexuale. Cât ai, 12-13 ani?
In fine, măcar sa auzi acum tot ce e necesar.
Primul an menstruația e dereglata complet.
Testul de sarcina ca să-l faci corect, faci primul pisu de dimineață într-un pahar si introduci capul testului de sarcina cat sa absoarba urina... Aștepți 5minute si vezi daca e negativ (o linie) sau pozitiv (2 linii). Se poate întâmpla ca a doua linie sa apară si dupa o ora. Sunt cazuri si cazuri. Mai încearcă sa mai faci încă o data unul cu aceasta tehnica ca sa fi siguea daca sarcina e devina pentru întârziere sau menstruația dereglata.
In acelasi timp, suferi si de candidoza, de asta acele mâncărimi si secretiile vaginale branzoase. Trebuie sa ceri la medicul de familie o pastila, se numește Fluconazol. Ține cont ca si faptul ca ai candidoza asta vaginala, joaca extrem de mult la întârzierea menstruației căci am pățit-o personal de imi intarziase o săptămână.
Iti poate întârzia daca iei antibiotic, precum poți face candidoza tot de la antibiotic căci urina devine foarte toxica si distruge ph ul intim.
Daca nu ai luat antibiotic, candidoza o poți face daca partenerul este nou sau pentru ca bacteriile tale încă nu s-au obișnuit cu bacteriile. Poate el nu se spala bine sau folosește un detergent la care esti alergica.

Mai încearcă o data testul, daca e sigur negativ,
Întârzierea este de la candidoza precum si menstruația neregulata.

| Nusunteu1234 explică (pentru Hypefox):

Am 16 ani.Din pacate eu fiind slaba mi-a venit tarziu cred eu, la doctor nu pot merge din cauza parintilor://

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand menstruatie de tip neregulat NU se poate vorbi niciodata de intarzieri de cilcu fiindca nu exista asa ceva la fetele si femeile cu ciluri neregulate, odata ce nimeni pe pemantul asta nu stie cand iti vine tie ciclul urmator.

In acest caz, cand ciclul este de tip NEREGULAT, nu se poate tine nici un calendar sau aplicatie, pentru ca nu au ce sa calculeze sau sa estimeze tocmai pentru ca nu ai ciclu regulat iar menstruatia si ovulatia se produc cand vor ele.
Este totusi ingrijorator cum o fetita atat d emica sa faca sex neprotejat fara sa aiba nici cele mai simple cunostinte despre corpul ei sau despre bolile cu transmitere sexuala.

Ce poti face acum?
- faci un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata!
- mergi de urgenta la ginecolog fiindca ai o boala cu transmitere sexuala, deoarece ai mancarimi si scurgeri vaginale care-s anormale si nesanatoase
- se impune analize citologice si determinarea bolii cu care ai fost infectata
- se face tratament local sau geneal pana dispare boala cu care ai fost infectata, atat tu cat si partnerul de sex, ca sa nu te reinfectezi.
- evident SEXUL este INTERZIS pana la vindecarea completa atat a ta cat si a partenerului de sex.

| helpforyou a răspuns:

O lună sau două este o mică mare diferență.
Dacă a trecut 2 luni ai fi observat schimbări.
Gravidă nu pari a fi.
Mai degrabă ai candidoză.
Mergi cât mai repede la medic. Trebuie să faceți amândoi tratament. Este foarte important să nu lași netratată această secreție!
Succes, și data viitoare nu mai accepta sex fără prezervativ. Până la urmă dacă rămâi însărcinată toate problemele sunt pe capul tău nu pe al lui.
Pupici!

| Omega_Beta_1988 a răspuns:

Du-te la un medic sa-ti faca consultatie mai ales la 12-13 ani sex nu esti sanatoasa la cap

| Nusunteu1234 explică (pentru Omega_Beta_1988):

Am 16 anilaughing)mi-a venit foarte tarziu stai calma ca nu am 12 ani