| Zappyno a întrebat:

Imi intarzie menstruatia de aproape o saptamana... ma dor ovarele, sanii sunt sensibili la atingere si prezint acnee... pe langa asta, secretia vaginala este galbena, dar mirosul nu deranjeaza. In septembrie mi-am inceput viata sexuala si ne-am protejat. Ce ar putea fi? Raceala la ovare/infectie sau e posibila o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai precizat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. Trebuie sa stii ca uneori din cauza unor modificari hormonale care se pot produce la varsta ta, chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual poate sa prezinte abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime bine stabilita si de regula respectata. Periodicitatea cat si lungimea ciclul menstrual este programata si dirijata STRICT HORMONAL din prima zi a menstruatiei si pana in ultima zi a ciclului, astfel ca teoretic NU este influentat si nici NU poate fi influentat de factori externi de organism. Fiindca ti-au aparut si exista semnele si disconfortul care este specific simptomelor premenstruale, se poate considera ca cel mai probabil in zilele urmatoare va porni si menstruatia. Multa sanatate!

| Zappyno explică (pentru corbulalbrosu):

Mereu imi vine menstruatia cu +/- 2-3 zile... dar niciodata nu mi-a intarziat o saptamana sau mai mult

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia nu intarzie de la o raceala sau infectie, ea poate intarzia doar din motive hormonale.

| Anonim2htqbf a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie! Ai stat jos pe o suprafata rece, sau ti-a dost frig la picioare?

| alina2k18 a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

Dar cum ne afecteaza vaginul daca stam pe suprafete reci sau ne e frig la picioare?

| Zappyno explică (pentru Anonim2htqbf):

Frig la picioare... dar mu stiu cat influenteaza

| Anonim2htqbf a răspuns (pentru Zappyno):

Indeajuns, si eu am stat pe rece si m-am racit de asta intarzie!