| ana_1108 a întrebat:

am o intrebare, daca am intretinut relatii sexuale la sfarsitul menstruatiei si partenerul a ejaculat in mine este vreo problema? binenteles ca m-am spalat bine si a doua zi am luat pastila de a 2 zi.este vreo problema? iar daca am luat pastila este posibil sa imi intarzie ciclul menstrual?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi la indicatia medicului, probabil nu esti insarcinata. daca ai luat-o dupa ureche, nu se stie. Faptul ca te-ai spalat foarte bine, nu are nici un efect decat daca ai facut-o in primul minut de la ejaculare cu irigatorul si cu un spermicid.
Daca ai luat pilula de a doua zi, te-ai expus unei doze bomba de hormoni care iti va determina dereglari vreo 6 luni. In aceasta perioada ciclul poate fi neregulat, cu dureri, cu sangerari intermenstruale, cu probleme la nivelul sanilor, etc. E bine sa mergi la ginecolog pentru teste suplimentare macar de doua ori in aceste 6 luni.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal, nu, dar e bine sa iti faci un test de sarcina.

| M.J. a răspuns:

Pilula de adoua zi are mai multe efecte negative.si nu numai ca e posibil sa iti intarzie ciclul,

| oooooooo a răspuns:

Daca ai luat pilula contraceptiva a doua zi, si daca ai luat-o corect, nu ai de ce sa iti faci griji.Si da, e posibil sa iti intarzie menstruatia din cauza asta. Fa, totusi si un test de sarcina pentru orice eventualitate, ca sa te linistesti.

| byank a răspuns:

Daca ai luat pastila de a 2a zi e bine... din punctul de vedere al unei sarcini. dar sper ca esti constienta de existenta BTS-urilor(Boli cu Transmitere Sexuala) aici ar putea fi o problema... iar cu ciclul menstrual nu stiu si nu ma pot pronunta...

| ana_1108 explică:

Pai am facut azi unul si mi-a iesi doar o liniuta asta inseamna ca nu sunt insarcinata? eu nu mai am prospectul ala si nu mai stiu