| Maryqaz1 a întrebat:

Buna,
Am o intrebare dacă ma puteți ajuta.
In data de 12 iunie am avut contact sexual neprotejat, după care in 16 mi-a venit menstruația pana in data de 19. In 21, 24, 25, 26 și 29 iunie am avut din nou contacte sexuale neprotejate fiind perioada fertila, pentru ca ne dorim mult un bebe.
Ieri in 30 iunie mi-am făcut test de ovulatie care a ieșit pozitiv. Spre seara însă am avut mici crampe nu foarte dureroase și a apărut mică sângerare, care nu a durat mult.
Întrebarea mea este dacă sunt șanse sa rămân însărcinată și ce anume a fost acea pata de sânge?
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Am o mica banuiala cum ca nu ai calculat total corect perioada fertila.
Testul de ovulatie indica ca in ziua de 30 a avut loc ovulatia, motiv pentru care ai resimtit acele crampe, cel mai probabil localizate intr-o parte a abdomenului inferior din moment ce ovulul se elibereaza doar dintr-un singur ovar, pe rand.Intr-o luna stangul, apoi dreptul si tot asa.
Unele femei experimenteaza mici pete de sange in timpul ovulatiei.

Daca ciclul tau este unul regulat, poti calcula destul de simplu perioada fertila tinand cont ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu.In cazul im care nu a fost fecundat ovulul si nu se va instala o sarcina in uter, menstruatia se va porni in data de 14 iulie, +/- 1 zi in functie de ora si momentul zilei in care s-a produs ovulatia.
Perioada fertila cuprinde 4 zile inaintea ovulatiei+ ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie.
Ziua ovulatiei este, evident, cea mai fertila.

Perioada fertila in cazul acestui ciclu menstrual a fost din data de 26 iunie pana astazi, 1 iulie.Fiindca ai intretinut relatii sexuale in data de 29, cu o zi inaintea ovulatiei, este posibil sa se poata forma o sarcina, insa cu fiecare ciclu menstrual, sansele de sarcina sunt de aproximativ 30%.Nu mereu ovulul ajunge sa fie fecundat, sau chiar daca este fecundat, nu mereu ajunge sa se implanteze in mucoasa uterina.
Implantarea are loc dupa 9-12 zile de la ovulatie.

Daca ciclul tau este unul regulat, te sfatuiesc sa iti calculezi singura perioada fertila dupa cum ti-am explicat ca este structurata, stiind ca mereu si fara echivoc, ovulatia are loc cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu. Poti folosi si o aplicatie de incredere, cu conditia sa introduci datele corecte, inclusiv durata exacta a ciclurilor tale.

Daca ai un ciclu neregulat, incearca sa intretii relatii sexuale la fiecare 2-3 zile, insistand pe ziua in care testul de ovulatie este pozitiv.

Numai bine si mult succes in obtinerea unei sarcini!

| Maryqaz1 explică (pentru Floridori):

Ciclul meu menstrual este de 28-29 de zile. Următoarea data la care ar trebui sa îmi vina ciclul este 14 Iulie

| Floridori a răspuns (pentru Maryqaz1):

Pai exact ce am zis, 14 iulie si asta doar ghidandu-ma dupa ziua ovulatiei.De ce? Pentru ca ovulatia are loc cu 14 zile inainte de initierea urmatorului ciclu. Dupa cum vezi, nu aberez, ci este un calcul exact demonstrat stiintific ca fiind 100% fiabil.Altfel nu as fi avut cum sa stiu cand astepti tu urmatoarea menstruatie.

In cazul unui ciclu de 28 de zile, ovulatia se produce in ziua 14, iar in cazul unui ciclu de 29 de zile, in ziua 15 a ciclului menstrual.
Asta inseamna ca in cazul unui ciclu de 28 de zile, perioada fertila are loc intre zilele 10 si 15, ambele inclusiv, iar in cazul unui ciclu de 29 de zile, intre zilele 11 si 16, ambele zile inclusiv.