| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare. desi prietena mea are ciclul regulat, luna aceasta a intarziat deja 2 zile. tin sa spun ca de la ultimul ei ciclu a trecut printr-o perioada foarte stresanta( probleme in familie) si a luat si in greutate. Mai vreau sa spun si faptul ca am facut sex protejat, fara nici o problema (gen ruperea prezervativului), am si verificat de 2 ori si nu avea nimic. Poate fi stresul cauza intarzierii?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stresul,oboseala,supararea,dietele au impact asupra nivelului hormonal si se ajunge foarte usor la dereglari hormonale de acest gen.
Nu e nevoie sa se streseze si mai mult gandindu-se ca poate s-a intamplat "ceva", sa se linisteasca, e doar o mica dereglare hormonala.Doar daca intarzie mai mult de 10 zile,incepem sa ne intrebam ciudatenii de acest gen, folosim teste de sarcina si mergem la medicul ginecolog.
Dat fiind ca nu aveti probleme si ati avut grija, nu exista nici un motiv de ingrijorare!
Sa se linisteasca si sa astepte cu cat mai mult calm!

6 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Da. Nu trebuie sa-si faca griji. Ciclul menstrual poate intarzia din cauza mai multor factori. Nu este nimic ingrijorator!

| underwater a răspuns (pentru Crisu):

Astazi i-a venit. Multumesc oricum de sfaturi. E prima oara cand patesc asa ceva si mi-am luat panica. Thanks!

| Crisu a răspuns (pentru underwater):

Nu trebuie. Nu trebuie sa te panichezi cand se intampla astfel de lucruri. Trebuie sa rezolvi cu tact si cu calm! :*

| LOkk12 a răspuns:

Da poate.ciclul nu intotdeauna ii regulat

| morenaRox a răspuns:

Da, stresul este unul din factorii care poate cauza intarzierea menstruatiei.

| underwater a răspuns:

Astazi i-a venit. So, 3 zile de intarziere. Bine ca a venit, incepusem sa ma ingrijorez. Thanks anyway pentru postari!