| iPhone23 a întrebat:

Buna, am o intrebare pentru fete, dacă ciclul meu a venit in 30 ian si a tinut cam 5 zile pana in 4-5 februarie, luna asta in 04 martie încă de ce nu venit?
Raport sexual 28, 29 feb protejat

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru simplu fapt ca tu ai ciclul de TIP NEREGULAT.
Vad ca in trecut ai mai postat intrebari similare si tot asa te intrebi de ce nu-ti cine ciclul.
Trebuie ca cineva sa-ti explice ca ciclul menstrual este de 2 feluri, ambele fiind perfect normale si naturale la femeie.
1. Menstruatie de tip REGULAT - care se succede la exact acelasi numar de zile, in fiecare luna
2. Menstruatie de tip NEREGULAT, care se succede la numar de zile diferite, putand veni lunar sau la mai mule luni.

Acum, din intrebarile tale, din septembrie, noiembrie si martie, deduc clar, ca la tine-i vorba de menstruatie de tip NEREGULAT.
In acest caz, ar trebui sa stii ca, menstruatia nu se poate calcula sau aproxima, nici ovulatia sau perioada fertila.
Ideal ar fi ca pe viitor, sa folosesti prezervativul la sex, pentru ca nu se stie cand ai ovulatia si perioada fertila, putand ramane gravida usor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea menstruala NU a incepat chiar daca au trecut deja 35 de zile si in continuare ''intarzie'' sa apara/porneasca dintr-un motiv cat se poate de simplu si evident in cazul tau, fiindca este de tipul NEREGULAT asa cum reiese si din alte intrebari postate anterior. Se poate presupune ca situatia ta se datora unor cauze care sunt de natura medicala. Este posibil ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze un ovul viabil dupa un anumit timp precis, bine stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimea imposibil de a fi anticipata. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si in functie de desfasurarea activitatii hormonale ciclurile menstruale pot fi REGULATE incat sa aiba mereu aceeasi lungime ca numar de zile, insa din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt cele de tip NEREGULAT. Caracteristica principala a fiecarui ciclu menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, care se refera atat la momentul in care incepe, se produce menstruatia cat si anticiparea lungimii totale a ciclului menstrual, fiindca NU exista nicun reper fix/precis fata de care sa se poata calcula sau determina ziua ovulatiei si zilele perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate aprecia ca dereglare hormonala este destul de severa, situatie care apare si se produce din cauza activitatii destul de proaste sau incorecte a una sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o alta caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul cu destul de multe zile, insa diferentele pot fi foarte mari uneori de mai multe saptamani sau chiar si luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data poate sa apara pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, epifiza, glanda pituitara, ovare, suprarenale, etc.) si din acest motiv nu sunt produse la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata hormonii feminini esentiali cum ar fi : FSH, estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca dereglarea ciclului ca urmare a ovulatiilor imprevizibile care la randul lor vor provoca urmari cum ar fi producerea unor menstruatii anormale, atipice, slabe cantitativ, imprevizibile si imposibile de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Justme32 a răspuns:

În zilele noastre, probabil are legătură cu mâncarea consumată, aproape toată conţin hormoni care dereglează totul, accelerează sau încetinesc procese