| aanaaaaxqq a întrebat:

Buna, am o intrebare serioasa. Am o relatie cu iubitul meu. Si ma intreb cum as putea sa fac sex si sa fie safe. In fosta mea relatie mereu am facut cu metoda retragerii. Anticonceptionale nu pot sa iau. De prezervativ mi-e frica pentru ca s-a mai rupt in trecut, m- e frica ca ar putea ramane acolo+ ca nu se simte ok. Cat sa ma bazez pe metoda retragerii? Adica e ok daca o scoate la timp si si o mai freaca inainte sa se termine si sa n-o mai facem pana a doua zi? Adica noi ne vedem mereu in weekend uri dar niciodata nu o facem mai mult de o data neprotejat, ce ziceti e safe asa? Tin sa mentionez ca mereu urinez dupa actul sexual

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cu metoda asta bunicii mei au facut in 13 ani 4 copii.Noi pe fiul nostru cel mai mic de 4 ani l-am avut cu prezervativ cu tot, rata de siguranta fiind de 99% si se pare ca noi am cazut la partea cu 1%
Ai fi mai fericita daca ai respecta planul Creatorului si nu ai mai face pe viitor sex fara casatorie.In casatorie un copil neprogramat nu e o asa de mare catastrofa.La noi din cei 4, programat a fost doar primul, restul sunt cele mai minunate erori ale vietii noastre.

| sweetys a răspuns:

Doar de la baieti am mai auzit de vrajeala cu: daca pun prezervativ nu se simte la fel sau am patit sa ramana acolo si nu vreau sa il mai folosesc, plus alte scuze proaste. Sa stii ca exista prezervative si pentru femei. Mai periculoasa e metoda retragerii decat un prezervativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Folositi prezrevativul ca nu musca, doare, mananca sau omoara pe nimeni!
Prezervativele se rup dintr-un singur motiv: sunt prea mari pentru cucul baiatului!
Daca baiatul ar avea bun simt si constiinta nu ar mai cumpara prezervative mari, ca sa impresioneze farmacistele, ci strict dupa masura cucului lui, ca sa nu se mai rupa la sex.

Prezervativul terbuuie sa intre foarte greu pe penisul erect si sa stea perfect strans de cuc, fara sa faca pliuri sau cute, ca pielita de la salam- pe salam. Daca prezervativul este mare/larg atunci se rasuceste pe cuc in timpul sexului, se intinde la maxim si pocneste! Asta este realitatea!
Baiatul sa probeze cele mai mici numere de prezervative: 47mm si 49mm, sa vada care i se potriveste!

Ma socheaza ca la 16 ani nu stii nici macar cum se ramane gravida, odata ce tot spui ca urinezi dupa sex, de parca asta ar conta sau folosii al ceva!
Nu ai penis sa raamana sperma pe tractul urinar si nici nu ramai gravida prin gaurica prin care faci pipi ca fata, deci este inutil sa urinezi tu ca sa ce?

| mihai69 a răspuns:

Și de când e un pipi metodă de contracepție?!?
Există spermicide și diafragmă; folosite împreună îți oferă șanse mai mari de protecție.

| Floridori a răspuns:

Iti recomand sa cauti pe Google o imagine cu aparatul reproducator feminin, cu zona intima a femeii (vestibul vaginal, labii etc.) astfel incat sa iti dai seama ca nu are legatura faptul ca urinezi sau nu cu o potentiala sarcina.Este mai simplu sa iti dai seama din imagini decat daca cineva ti-ar explica in scris faptul ca uretra si vaginul nu au un orificiu comun, ci sunt doua separate...

Ca metode de protectie, cel mai eficient mi se pare prezervativul masculin deoarece este singurul care va protejeaza si de BTS, nu numai de sarcini nedorite.
Dar daca ne referim strict la contraceptie, in afara prezervativului, exista multe alte metode: anticonceptionalele, prezervativul feminin, diafragma, inelul vaginal, implanturile hormonale, steriletul din cupru/argint sau hormonal, spermicidele sub forma de gel sau ovule etc. Dintre toate, singurul mai nepotrivit pentru varsta si situatia ta, ar fi steriletul.In rest, toate sunt cat se poate de indicate.

Dintre toate, eu as alege prezervativul, dar in cazul tau, deoarece ai un ciclu dereglat, ar fi bine sa mergi la endocrinolog si sa optezi pentru o metoda hormonala, astfel incat sa iti reglezi si problemele hormonale din organism plus afectiunile aparatului reproducator, dar sa si poti evita sarcinile nedorite.
Practic, impusti doi iepuri dintr-o lovitura.

As vrea sa te ajut, deci daca doresti si poti, imi spui motivul pentru care nu poti lua anticonceptionale?

| gabriel2004o a răspuns:

Nu mai face așa că o patit-o un amic
Nu te mai baza pe prezervative ieftine
Ai pe cutii scrisa grosimea prezervativelor
Și plus ca trebuie preludiu ok
Dacă faci sex fără preludiu și cu prezervativ atunci e normal sa se facă așa