| anonim_4396 a întrebat:

Am vorbit cu un baiat despre sex... Nu inseamna ca avem de gand sa o facem acum ci peste 1 an si ceva cand fac eu 18.

Problema e ca... el nu vrea sa o facem cu prezervativ si stiu ca nu e ok, dar am vorbit atunci de anticonceptionale, ceea ce parea o solutie buna, chiar el a zis ca si asta e o metoda si ca va veni cu mine la ginecolog, asta acum mult timp.
Cand am mai inceput aceasta discutie si i-am amintit de anticonceptionale el s-a enervat dintr-o data si a zis ca nu e bou sa nu simta cand ii vine si ca imi multumeste ca il fac bou si chestii de genul. M-a facut sa plang, pentru ca eu am o frica uriasa in ceea ce priveste problema unui copil si ma intrebam de ce sare asa din orice... I-am amintit ca mi-a promis ca o sa vina cu mine, dar el nimic.
Ne-am impacat dupa acea cearta dar nu am reusit sa clarific nimic... Cel mai tare m-a durut cand el a zis ca daca nu a lasat-o pe fosta gravida in 4-5 ani de relatie cat a avut el cum sa ma lase pe mine. Eu nu sunt ea!
Cu prezervativul nu am nicio sansa. El nu mai e virgin de la 12-14 ani mi-a zis si mi-a spus ca cu prezervativul nu se simte nimic. Mi-a zis si ca nu poate sa ma astepte mai mult de 18 pentru ca el nu mai e virgin si are nevoi, asta nu cred ca e o problema mare, dar problema cu protectia e de proportii!
Daca ii zic ca vreau sa incerc cu anticonceptionalele, imi spune ca nu am incredere in el. CU ce il incurca? Sunt doar niste pastile care nu il afecteaza pe el cu nimic!
Am nevoie de niste sfaturi, cum as putea sa-l conving. Pana atunci mai e mult. El are 19 ani.
Ce as putea sa-i spun? CUm as putea sa-l conving sa accepte macat anticonceptionale? Nu cred ca am de ce sa imi fac griji in privinta bolilor pentru ca de cand ma cunoaste nu s-a mai culcat cu alta si asta e de 7 luni, totusi as vrea sa-i spun sa faca un test pentru aceste boli, dar imi e frica ca va reactiona prost. Nu vreau comentarii obrasnice, am nevoie de ajutor, nu de critici. Mentionez ca stiu ca ma iubeste pentru ca m-a prezentati familiei, le spune tuturor ca peste 2 ani o sa ne casatorim si cu altceva nu am cu ce sa ma plang. Mentionez ca amandoi vrem un copil dupa 10 ani de acum incolo sau mai mult...

14 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Vad ca esti foarte informata in ceea ce priveste sexul si asta e foarte bine.Decizia ta de a lua anticonceptionale este A Ta! Du-te la un control ginecologic, iar medicul iti va recomanda cele mai bune anticonceptionale pentru tine.Le poti lua si fara sa stie el....nu ca te invat sa minti, dar pentru linistea ta.La 19 ani, cred ca stie ce face, dar daca nu iti doresti un copil nu trebuie sa te risti. Daca el te iubeste, ar trebui sa fie mai atent cu tine mai ales ca este "prima oara" pentru tine si sa fie mai intelegator. Explica-i ca esti la inceput si ai nevoie de o anumita siguranta, nu ca nu ai avea incredere in el.

| ioanaioana a răspuns:

Daca te iubeste asa cum spui tu, atunci va accepta decizia ta de a lua anticonceptionale

| NoOneKnow a răspuns (pentru ioanaioana):

Niste sfaturi cum sa-l conving?

| ioanaioana a răspuns (pentru NoOneKnow):

Vorbeste cu el si nu il lasa sa te intrerupa. Informeaza-te si spune-i avantajele anticonceptionalelor, spune-i ca ti-e teama si aici nu are nimic de a face cu increderea, spune-i ca nu intelegi cu ce il afecteaza pe el. Daca nici dupa toate astea nu ai reusit sa il convingi atunci da-i un ultimatum: sau iei anticonceptionale sau nu faceti sex. Raspunsul lui ii va arata adevarata fata si in functie de asta vei stii ce sa faci.
Altcumva nu mai ai cum sa il convingi

| MishuD a răspuns:

Raspuns scurt: Esti o copila proasta!

Raspuns ceva mai detaliat: Esti o copila proasta pentru ca iti faci atat de multe griji pentru parerea unui tip si deloc pentru propria persoana. Hai sa iti fac asa ca la scoala o lista de probleme la care nu te'ai gandit :
1. Aia care ramane gravida esti tu, nu el. Indiferent ca faci avort sau nu viata ta o sa se schimbe radical daca baiatul care "te iubeste" face o greseala. Si fii linistita, dupa ce povestesti tu aici nu imi imaginez ca te ia de nevasta si aveti un copil impreuna si etc.
2. Bolile de natura sexuala nu se vindeca de la sine in 7 luni sau 5 ani. Poate foarte bine sa fie purtator de diverse si nici sa nu stie pentru ca sunt diverse boli care va afecteaza doar pe voi fetele. Daca nu vrea sa mearga la un doctor sa faca niste teste atunci e un pusti inconstient care nu are habar de nimic.
3. Te gandesti prea mult la nevoile lui si deloc la ale tale. Faptul ca el iti cere sa ti'o pui cu el pentru ca "are nevoi" ar trebui sa te puna pe ganduri. Ce te faci daca esti doar o gaura pe care incearca sa o convinga? Din cate stiu eu masculii cu experienta prefera fetele cu experienta. Copii frustrati de marimea penisului sau ejaculare precoce au obiceiul sa aleaga virgine care nu au habar de nimic pentru ca astea's usor de impresionat. Esti usor de impresionat?

Stiu ca nu e treaba mea dar iti recomand sa iti cauti altceva, lasa "baietii rai" si "duri" care vor sa tavaleasca virgine si gaseste'ti un baiat bun care sa te iubeasca si care sa dea doi bani pe parerea ta.
O zi buna in continuare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa ii explici de faptul ca exista si lichidul preseminal, pe care nu il poate simti, oricat ar vrea el. Daca a avut noroc in ultima lui relatie nu inseamna ca va avea noroc si cu tine. Poate fosta lui prietena era infertila. Poate tu esti superfertila. Oricum incearca sa ii explici ca tu te expui la niste riscuri imense, la cum se comporta este posibil ca dupa ce afla de sarcina sa nici nu isi asume responsibilitatea. Sfatul meu este sa nu incerci fara prezervativ sau anticonceptionale. Ceea ce iti cere el este un moft. Daca ar tine la tine si ar fi suficient de responsabil, nu ti-ar arunca in fata faptul ca nu ai incredere in el pentru ca vrei sa folosesti anticonceptionale.
Nu fa prostia sa faceti fara protectie, nu iti doresc sa stai cu stres luna de luna sa vezi daca iti vine sau nu. Am vazut suficient de multe postari pe site-ul asta cu eventuale sarcini nedorite, nu mai vreau sa vad inca unul.
Multa bafta!

| Alcyon a răspuns:

Nu vreau sa-ti spulber visele, dar tipul asta nu te vrea decat pentru sex. Daca te-ar iubi cu adevarat, s-ar gandi mai mult la sanatatea ta si mai putin la placerea lui proprie. Nu te lasa manipulata de el, impune-ti punctul de vedere. Daca nu vrea sa se protejeze, lasa-l sa se duca invartindu-se, ca baieti sunt destui! Pana la urma, e vorba de sanatatea ta, care-i mai importanta ca orice barbat.

| Q69 a răspuns:

Anticonceptionalele nu te feresc de boli venerice!
intr-o relatie in care se ajunge la o intelegere de renuntare la prezervativ si folosirea anticonceptionalelor
se face dupa un control medical de specialitate care sa dovedeasca ca cei doi sunt perfect sanatosi

| NoOneKnow a răspuns (pentru Q69):

Nu stiu daca ai inteles, dar el nu vrea sa folosim nimic! Vrea sa ma las in baza lui iar eu vreau sa-l conving ca asa nu merge, adica poate merge, dar nu pot trai cu stresul asta.

| BlueViP a răspuns:

BUna, eu ti-as recomanda sa-ti iei inima in dinti si sa-i spui ca ai vrea un consult ginecologic inainte de "prima oara". E bine sa te informezi. Spune-i pur si simplu ca iti e frica si nu poti, trebuie sa intelega ca pentru tine e prima oara, ca esti fata si ca daca ramai gravida el poate sa se sustraga si tot greul sa ramana pe unerii tai.

| NoOneKnow a răspuns (pentru BlueViP):

Dar de ce o baga pe fosta?

| BlueViP a răspuns (pentru NoOneKnow):

Nu poti sa ne intrebi pe noi ce e in capul lui. Incearca sa-i intri in minte prin intrebari luate pe ocolite. Zici ca te -a facut sa plangi, dar tot nu ai rezolvat nimic. El iti cere incredere, dar ca pentru asta spuine-i sa aiba incredere in sentimentele tale.

| alinkamika a răspuns:

Pur si simplu ai incredere..doar asta pot sa-ti spun..deoarece are deja 19 ani (poate inca e copil) si daca singur nu vrea copii acuma n-a sa ti-o faca, mai ales ca te-a prezentat parintilor..vei incerca mai tirziu si cu prezervativ si vei vedea care e diferenta singura..si nu trebu sa folosesti anteconceptionale cit de bune n-ar fi

| NoOneKnow a răspuns (pentru alinkamika):

El spune ca stie ce face, dar imi e foarte frica de o viitoare sarcina... Mentionez ca sunt virgina si nu am experienta, probabil se intelege. M-am informat cat am putut de pe internet si statisticile arata ca in 24% din cazurile de sex neprotejat apare o sarcina... Banuiesc ca nu vrea sa o facem o data la un an, asa ca e un risc urias. Pilula e buna in 99% din cazuri.