| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, vreau sa fiu sigur ca nu s. a putut intampla nimic. Eu si prietena mea am fost virgini iar pentru prima data am facut. o fara prezervativ. Prima data am ejaculat afara, dupa accea, m.am spalat si m.am sters, si am mai facut odata, din nou, am terminat afara. A 2. a zi am incercat din nou, nu aveam prezervativ, dar la incercare de a o penetra ea avea dureri asa ca nu am mai facut nimic. Dupa 2 zile am facut-o cu prezervativ, pe care l.am verificat dupa terminarea actului punand apa in el, bineinteles, nu a curs nimic. E vreo sansa ca prietena mea sa fi ramas gravida?

Răspuns Câştigător
| Komododragosh a răspuns:

Nup, odata ce ai ejaculat afara nu poate ramane gravida deoarece spermatozoizii nu au intrat in vagin, numai in timpul penetrarii poate ramane gravida, si probabil si daca cade lichidul pe vagin. Oricum, stati linistit si mai bine poarta protectie ca sa fii mai sigur. Dupa ce capeti suficienta experienta si iti dai seama cata rezistenta ai, d-abia atuncea poti incerca si fara prezervativ. Sunteti tineri, mai bine e sa evitati orice problema.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da, de la primele doua contacte sexuale. Fiind virgina, ricul de sarcina este de cam 30%, daca esti tu absolut 100% sigurca n-ai scapat nici o picatura de sperma cat varful unui ac. daca nu esti 100% sigur, riscul creste.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Măi da de unde ai tu atâta tenacitate în metoda coitului întrerupt când tu ai fost virgin?
Mă uimești...
Poate face un test de sarcină că nu pomenești nimic cu referire la perioada ei de ovulație, dacă știi ce este?
Pa, pa.

| raulrd a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Aproximativ stiu, dar nu 100%. Ei i-a venit ciclu cu aproximatie in data de 7 februarie si s-a sfarsit in 11-12 februarie. Ce am povestit s-a intamplat prima data in 14 februarie, 15 si 17.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru raulrd):

Bună.
Mda, era în perioada preovulație/ovulație, dar este bine să facă un test de sracină pentru siguranță.
Pe viitor este bine să vă protejați, paza bună trece primejdia rea.
Să aveți grijă de voi.
Pa, pa.

| raspunz a răspuns:

In general orice contact sexual neprotejat poate sa duca la sarcina, deoarece chiar daca tu spui ca ai ejaculat afara pe parcursul actului sexual se pot elibera picaturi de lichid care sa contina spermatozoizi si in unele cazuri este suficient pentru a produce o sarcina. Pentru a fi sigur e bine sa folosesti mereu prezervativul. Riscul este mai mic dacă ejaculezi afară dar există mereu un risc și nu are rost să o supui la un chin inutil, e mult mai simplu dacă faci sex protejat, altfel de fiecare dată când îi întârzie menstruația câteva zile stai cu frică.

| amoramor a răspuns:

Sanse sunt, insa foarte mici. Spuneai ca nu aveai prezervativ, din moment ce ati inceput sa aveti relatii sexuale, si probabil nu va doriti un copil, ar fi bine sa te aprovizionezi cu prezervative, ceva mai multe acum la inceput ca ati prins gustulhee hee

| AlexanderAdrian a răspuns:

In timpul penetrarii exista ceea ce se numeste picatura placerii. E un mod natural de lubrefiere dar pe masura ce se desfasoara actul sexual lubrefierea continua putand exista in acel "precum" cum ii spun americanii si o cantitate de spermatozoizi. In concluzie totul e posibil.
Cea mai sigura metoda de contraceptie e purtarea prezervativului si utilizarea pilulei contraceptive. Coitus interruptus sau altfel spus ejacularea afara poate rezulta oricand intr-o sarcina nedorita.

| RuxiiRawrr a răspuns:

Serios,ma adresez unora care au raspuns. Daca nu stii nu mai raspunde.Primul raspuns e dat numai pentru o amarata de funda.
Parerea mea este ca ar trebui sa faca un test de sarcina, daca iese negativ si se simte nelinistita poate sa mai faca unul.
Incercati sa faceti si voi cu prezervative.E mai sigur asa. Sper ca te-am ajutat.

| MasterYoda a răspuns:

Doar daca nu s-a pogorat sf. duh asupra ei

| ϐἝϐἿҬẔᾋ a răspuns:

Nu. zii sa stea linistita:d!

| Maream a răspuns:

Sansele sunt mici din moment ce ai ejaculat afara.tongue

| F3dA001 a răspuns (pentru Maream):

Nare cum sa ramina gravida, a 2 zi a avut dureri deoarece ea a fost virgina si ca prima data vrei nu vrei are dureri.Si spor la munca mai departe dar vez sa nu ajungi cu un malish in brate.big grin

| raulrd a răspuns:

Jumatate da, jumatate nu laughing. Ce pot sa cred pana la urma? mai e nevoie de alte detalii pe care probabil le-am omis?