| mihaela_1471 a întrebat:

am o mare problema.azi am facut sex, neprotejata.eram in prima zi dupa menstruatie, nu s-a ajuns la ejaculare.ne-am oprit cam cu 5
minute inainte de a se intampla, imi era frica asa ca a trebuit sa "se ajute singur"pentru a ajunge la acest lucru.nu stiu ce sa cred. pot ramane insarcinata? mi-as cumpara pilula de a2a zi.am citit pe net ca se poate lua la maxim 72de ore.si abia au trecut 12 ore.cam asa.as avea timp teoretic pana maine, poimaine. dar imi e intr-un fel frica pentru ca am citit ca iti creaza un dezechilibru hormonal. ajutati-ma cu un sfat.cu ceva.imi e frica.plus ca am si 18 ani, neimpliniti inca.

Răspuns Câştigător
| bianca9422 a răspuns:

Nu te supara mihaela dar la 18 ani ar trebui sa stii sa folosesti un prezervativ...nu te cert...dar nici sa iei pilula nu iti recomand
intr-adevar provoaca un mare mare dezechilibru hormonal
in unele cazuri te poti simti chiar rau(stari de voma, ameteli)

daca nu a ejaculat in tine nu exista sanse mari sa ramai insa nu numai ejacularea contine spermatozoizi ci si lichidul dinainte...in proportie mai mica

deci, nu stiu ce sa zic, inclin spre nu lua pilula
tine-ma la curent te rog printr-un mesaj privat

aveti grija de voi si protejati-va!

3 răspunsuri:
| ana_2556 a răspuns:

Teoretic imediat dupa menstruatie nu esti atat de fertila. Intradevar lichidul preejaculator contine spermatozoizi dar totusi eu nu mi-as face griji. Am luat pilula de a 2-a zi pana acum. de 2 ori, in decursul a 4 ani si nu am avut si nu am nicio problema, numai ca intr-adevar este destul de periculoasa, este foarte puternica(iti dai seama daca in cazul unei sarcini este in stare sa o opreasca). Sincer nu recomand. In locul tau as mai astepta cateva zile apoi mi-as face un tets de sarcina, apoi peste o saptamana, si apoi peste inca o saptamana si daca sunt toate negative, ma calmez. De ce nu va protejati cu prezervativul? Sau macar incepe sa iei pilule ca sa fii sigura si sa nu mai treci prin stresul asta. Se merita? Eu cred ca nu.

| Mary_5158 a răspuns:

Pai daca nu a ejacut in tine, de ce trebuie sa-ti fie frica?
daca esti sigura ca nu a dat drumul in tine atunci stai linistita
si nu dezechilibra organismul de pe acum cu pastile

| deeeeea1 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu sunt sanse asa mari...riscul e mic.si nici nu erai in perioada fertila.Parerea mea nu ar trebui sa-ti faci griji.si nu iti recomand sa iei pilula de a2a zi pentru ca o poti lua doar de 2 ori pe an si poate mai tarziu chiar o sa ai nevoie de ea.si plus ca este periculoasa.