| andutzadream a întrebat:

Pentru doamna doctor Adela Sidonia Rusu

Buna ziua! as mai avea o intrebare:
De cateva zile ma dor sanii ca inainte de menstruatie(care s-a incheiat pe data 2, deci nu trebuie sa-mi vina), uneori nu suport nici hainele de pe mine, iar acum 2 zile am gasit pe pe slip o "secretie" gelatinoasa, transparenta, destul de mare, fara miros(ceea ce nu mi s-a mai intamplat) si am avut dureri de abdomen si spate, ma intepau ovarele si ma simteam balonata.
Toate astea pot fi din cauza faptului ca nu am mai luat contraceptive? sa fie un dezechilibru hormonal sau as putea fi insarcinata?
Stiu ca as putea sa fac un test de sarcina sa ma lamuresc, dar sincer mi-e si frica de rezultat,
As vrea o parere inainte.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doamna Doctor Rusu nu este utilizator constant TPU. In urma unei initiative a conducerii TPU, Domnia Sa a raspuns intr-o anumita saptamana, cu mult timp in urma, intrebarilor care i-au fost adresate. Din cate stiu eu, nu i se mai pot adresa intrebari acum.
Ca raspuns din partea mea, care sunt medic, dar nu ginecolog: pot fi dereglari hormonale determinate de intreruperea contarceptivelor. Insa daca menstra din 2 a fost complet normala si regulata, nu poti avea simptome de sarcina atat de repede, ci mai degraba astea sunt semne de ovulatie.
In plus, din cate stiu eu, folosirea prtezervativului este absolut oboigatorie dupa intreruperea contarceptivelor, asa ca daca ai respectat regula minima, nu poti fi insarcinata.
Daca cumva menstra de pe 2 decembrie nu a fost tocmai normala si avut vreun contact sexual neprotejat anterior de aceasta, este posibil ca acestea sa fie semne de sarcina, dar ale unei sarcini instalate in urma cu 5-6 saptamani.
In functie de situatia exact (data intreruperii contraceptivelor, prezebta contactelor sexuale neprotejate, normalitatea ultimei menstre) poti face un test de sarcina (daca suspectezi o sarcina de 5-6 saptamani) sau potia stepta sa vezi daca simptomele dupa dispar dupa urmatoarea menstra.