| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema si as vrea sa va cer sfatul. Mie mi-a venit ciclul prima data anul trecut in iulie pe 13. In august si septembrie totul a decurs normal dar din octombrie nu a mai venit. Pana in prezent ( 2 iulie 2016 ) nu am mai avut ciclu.
Sunt putin stresata de chestia asta adica stiu ca ciclul menstrual are nevoie de ceva timp sa se regleze dar deja a trecut aproape un an. Stiu ca n am ce sa fac decat sa aștept dar am nevoie de parerea voastra. Mulțumesc anticipat
P.S nu vreau sa fac o vizita la ginecolog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau lipsa menstruatiei pentru o perioada de timp atat de indelungata se poate datora faptului ca glandele tale endocrine sufera de anumite dereglari probabil foarte accentuate. Intro astfel de situatii ar fi indicata o consultatie combinata efectuata de un medic endocrinolog in colaborare cu un medic ginecolog. S-ar putea sa fie vorba de o anenoree secundara deoarece incazul tau s-a instalat deja fenomenul menstrual. Simptomul acesta trebuie perceput nu ca o boala ci ca o tulburare deoarece doar in cazuri rare reprezinta manifestarea vreunei afectiunii. Oricum, necunoscand cauza intarzierii ciclului aceasta poate fi un motiv de preocupare si ingrijorare de multe ori nejustificata. Cu ajutorul unor minime investigatii si cateva intrebari din partea medicului/medicilor examinator/i necesare pentru a-si face o imagine cat mai corecta, pentru orientarea acestuia, se va putea depista cauza amenoreei si vor putea fi luate masurile adecvate. O amenoree netratata la timp, poate degenera intr-un sindrom de ovare polichistice ceea ce poate genera uneori chiar sterilitate. Consultatia medicala endocrinologica si/sau ginecologica in cazul tau este mai mult decat necesara, s-ar putea considera, spune ca a devenit obligatorie. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai nevoie de parerea noastra daca ai citit si este foarte clar, ca ciclul menbstrual poate fii regulat sau neregulat.
Apoi, ai nevoie de un control ginecologic, tocmai pentru a se afla cauza care ti-a oprit ciclul menstrual!
Stiu ca te umfla rasul cand auzi de ginecolo, dar ala iti poate depista probleme serioase si daca ajungi din timp la el, ti el poate regla chiar, sa fii si tu un om sanatos si fericit.

| anonim2712 a răspuns:

Ok, multumesc mult

| anonim2712 a răspuns:

Ok, cred ca pana la urma o sa fac o vizita la ginecolog, multumesc de sfaturi happy