| 97896 a întrebat:

Buna,TPU.
Sunt puțin stresata fiindcă îmi întârzie ciclul ...Am nevoie de sfaturile voastre. Câteodată am ciclu regulat iar câteodată nu, doar 2 luni mi-a venit ciclu regulat ( iunie și iulie ). Trebuia sa-mi vina pe întâi..adică la 28 de zile. Și încă nu mi-a venit.O luna am întrerupt relațiile sexuale iar acum am început din nou ( protejat ) sa fie o dereglare hormonala? Și am simptomele pe care le am la menstruație ( o ușoară durere la nivelul sânilor, de ieri am niște durei de burta ușoare, etc.) Țin sa menționez ca niciodată nu a trecut de 29 de zile ciclul menstrual. Ajutati-ma, va rog!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul majoritatii femeilor lungimea ciclulului menstrual poate prezenta anumite diferente mai mari sau mai mici care de regula se incadreaza in abaterea de +/- 2 pana la 7 zile fata de o anumita lungime medie. Aceste abateri ''acceptabile'' de regula sunt provocate de fluctuatiile activitatii hormonale care pot sa apara in decursul unui ciclu menstrual. Doar in cazul in care apar frecvent diferente mai mari de 7-10 zile in +/- fata de lungimea medie in cazul a 2-3 cicluri menstruale consecutive, femeile trebuie sa apeleze la serviciile unui medic ginecolog fiindca este foarte posibil ca aparatul lor reproducator sa fie afectat de asa numitul sindrom SOC/SOPC, adica cel al ovarelor afectate de chisturi (micro-polichistice). Multa sanatate!

| 97896 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc, mi-a întârziat 2 zile și ceva. Mă gândesc cum am răcit la ovare ...Acum sunt liniștită!